Polonia e Argjentina përballen sot, ja formacionet e mundshme

Polonia e Argjentina përballen sot, ja formacionet e mundshme

Kohët e mira po vazhdojnë për Poloninë pasi Robert Lewandowski shënoi golin e tij të parë në Kupën e Botës në një fitore 2:0 ndaj Arabisë Saudite të shtunën.

Duke kaluar pritshmëritë si lider i Grupit C, Polonisë i duhet vetëm një pikë kundër Argjentinës për të garantuar kualifikimin në fazën e eliminatoreve, ndërsa një fitore do ta shoh atë të kryesojë një fazë grupesh për herë të parë që nga viti 1982, edicion ai që e pa atë të përfundojë në vendin e tretë.

Në anën tjetër, tifozë të shumtë e përshkruan humbjen 2:1 të Argjentinës kundër Arabisë Saudite si befasinë më të madhe në histori të Kupës së Botës, dhe pavarësisht se u këndell nga ajo humbje me një fitore 2:0 ndaj Meksikës në xhiron e kaluar, Argjentina mund të përballet sot me eliminimin nëse nuk fiton ndaj Polonisë, raporton KosovaPress.

Kupa e Botës “Katar 2022” pritet të jetë e fundit për Lionel Messin në arenën ndërkombëtare dhe Argjentina shpreson se mund të kalojë grupin dhe të ringjall shpresat për ta shtuar titullin e parë të kampionit botëror në kabinetin e superyllit të Paris Saint-Germain.


Momentalisht, të dy kombëtaret i ndan vetëm një pikë në Grupin C, ku Polonia zë vendin e parë me katër pikë, krahas Argjentinës që renditet e dyta me tre pikë, aq sa ka edhe Arabia Saudite në vendin e tretë, kurse në vendin e fundit renditet Meksika me vetëm një pikë të arkëtuar.

Takimi i fundit mes Polonisë dhe Argjentinës daton në muajin qershor të vitit 2011, ku asokohe polakët regjistruan fitore me shifrat 2:1.

Sa i përket ndeshjes së sotme, formacionet e mundshme i gjeni më poshtë.

Polonia (4-4-2): Szczesny; Cash, Glik, Kiwior, Bereszynski; Zielinski, Bielik, Krychowiak, Frankowski; Milik, Lewandowski

Argjentina (4-3-3): E. Martinez; Molina, Otamendi, Li. Martinez, Tagliafico; Fernandez, Paredes, De Paul; Messi, La. Martinez, Di Maria

Lexo edhe

Video