Polonia do të transferojë kompaninë e tankeve Leopard në Ukrainë, thotë presidenti Duda

Polonia do të transferojë kompaninë e tankeve Leopard në Ukrainë, thotë presidenti Duda

Polonia planifikon të kontribuojë me një kompani tankesh në Ukrainë si pjesë e përpjekjeve për të formuar një koalicion ndërkombëtar që mbështet Kievin në luftën e tij me Rusinë, tha të mërkurën presidenti Andrzej Duda.

“Një kompani tankesh Leopard për Ukrainën do të transferohet” brenda kornizës së një koalicioni ndërkombëtar, tha Duda në një konferencë shtypi në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, sipas një postimi në Twitter nga presidenca polake.


Duda pohoi se lufta e Rusisë në Ukrainë duhet të përfundojë, duke shtuar se kjo ishte “një nga sfidat më të mëdha për të gjithë botën e lirë”.

“Të gjitha vendet e NATO-s duhet të mbështesin Ukrainën. Ne e shohim këtë luftë me sytë tanë. Ukraina nuk do të mbrohet pa mbështetjen tonë,” shtoi Duda.

Duda shkoi në Lviv për të marrë pjesë në një takim të Trekëndëshit të Lublinit, një aleancë rajonale e Lituanisë, Polonisë dhe Ukrainës, së bashku me homologët e tij nga Kievi dhe Vilnius./AA

Lexo edhe

Video