Politico: Amerikanët vlerësojnë se Putin mund të përdorë armë kimike

Politico: Amerikanët vlerësojnë se Putin mund të përdorë armë kimike

Zyrtarët nga administrata e presidentit Joe Biden vlerësojnë se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë armë kimike në Ukrainë nëse trupat ruse vazhdojnë të humbasin territorin në Ukrainë.

Ata konfirmuan se administrata Biden po përpiqet të përgatitet për një ngjarje të tillë përmes investimeve në prodhimin e sistemeve për zbulimin e shpejtë të një sulmi kimik, shkruan Politico.

Ata pretendojnë se nuk kanë inteligjencë për të sugjeruar se një sulm kimik është i pashmangshëm. Përkundrazi, shumë zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes presin që luftimet të ndalen gjatë muajve të dimrit dhe asnjëra palë nuk do të jetë në gjendje të kapë shumë terren.

Megjithatë, në rast të humbjeve të vazhdueshme në fushën e betejës ose kolapsit të plotë të ushtrisë ruse, disa zyrtarë të lartë besojnë se Moska mund të përdorë përdorimin e armëve kimike, përfshirë ato të përdorura në helmimin e Alexei Navalny.

Zyrtari i paidentifikuar tha se një sulm i tillë mund të përfshijë kimikate që janë të lehta për t’u fshehur, duke e bërë të vështirë për vendet perëndimore të provojnë fajin rus.

Ekspertët janë të bindur se rusët mund të përdorin kimikate në një sulm me viktima masive, megjithëse Moska dihet se përdor agjentin nervor Novichok kundër një ose dy personave në të njëjtën kohë.

Ata theksojnë mundësinë që disa kimikate mund të shndërrohen në aerosole ose të përdoren në municione për të dëmtuar një grup të madh njerëzish.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare nuk pranoi të komentojë mbi spekulimet për një sulm të mundshëm kimik. Amerikanët janë të vetëdijshëm për faktin se Rusia po investon burime të konsiderueshme për të forcuar aftësitë e armëve të saj kimike.

Senatorët u informuan këtë vjeshtë për rezervat e armëve kimike të Rusisë dhe kërcënimet në Ukrainë.

Parashikimet pesimiste detyruan administratën Biden të përmirësonte zbulimin dhe përgatitjen për një sulm të mundshëm kimik. Një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes konfirmoi se Pentagoni dërgoi ekipe në vendet e Evropës Lindore këtë vjeshtë për të rifreskuar forcat e tyre të armatosura mbi procedurat në rast të një kërcënimi kimik ose biologjik.


Përveç kësaj, Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Kievit pajisje të mbrojtjes kimike, biologjike dhe bërthamore si pjesë e një pakete ndihme për sigurinë miliarda dollarëshe.

Zyrtarët e lartë mbështesin një ndryshim në qasjen e SHBA-së për përgatitjen dhe reagimin ndaj sulmeve të mundshme me armë kimike nga një sërë aktorësh, përfshirë Rusinë.

Administrata e Biden-it po zhvillon plane për të rritur investimet në kapacitetin prodhues për sistemet e zbulimit të hershëm dhe teknologjinë e veshur si maskat. Ata po përpiqen gjithashtu të gjejnë një model për të mbledhur inteligjencën më të mirë të mundshme mbi aftësitë dhe rezervat e vendeve.

SHBA në përgjithësi ka rritur përpjekjet për të monitoruar përdorimin e Novichok nga Rusia, pasi komuniteti ndërkombëtar e lidhi atë me helmimin e kritikut të Putinit, Navalny dhe ish-oficerit të inteligjencës ruse, Sergei Skripal.

Kujtojmë se në vitin 2018, Skripal dhe vajza e tij ranë në kontakt me Novichok, ndërsa Navalny u helmua në vitin 2020, por të tri viktimat i mbijetuan sulmit.

SHBA ka sanksionuar Rusinë për përdorimin e Novichok, duke synuar kryesisht entitetet e përfshira në zhvillimin e aftësive të armëve kimike të vendit.

Rusia ka qenë gjithashtu e lidhur me përdorimin e armëve kimike në Siri. Amerikanët kanë akuzuar Moskën se ka ndihmuar qeverinë siriane të mbulojë përdorimin e municioneve helmuese të ndaluara gjatë luftës civile.

Gregory Koblenz, drejtor i Programit të Biodefense në Universitetin George Mason, argumenton se substancat e përdorura për të zhvilluar armë kimike janë të lehta për t’u fshehur dhe se mbledhja e inteligjencës mbi zhvillimin e tyre, veçanërisht për qëllime fyese, është bërë gjithnjë e më e vështirë.

“Metodat tona tradicionale të inteligjencës në të cilat jemi shumë të mirë, si imazhet satelitore dhe inteligjenca e sinjaleve, nuk janë vërtet të dobishme për t’ju treguar se çfarë po ndodh brenda një prej këtyre objekteve kryesore biologjike. Për këtë ju duhet vërtet inteligjencë, e cila është shumë vështirë për t’u marrë”, tha Koblenz.

Në tetor, zyrtarët rusë akuzuan ukrainasit se planifikojnë të shpërthejnë një “bombë të pistë” dhe më pas ia fajësojnë rusët. Udhëheqësit perëndimorë hodhën poshtë pretendimet, duke paralajmëruar se Moska mund të përdorë akuzat e rreme si një justifikim për të përshkallëzuar konfliktin.

Gjatë krizës, zyrtarët amerikanë kanë bërë një sërë telefonatash me homologët e tyre ukrainas dhe rusë dhe shqetësimet rreth kërcënimit të mundshëm të një bombe të pistë janë “zvogëluar disi”, konfirmoi një zyrtar i lartë i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së.

Lexo edhe

Video