Policia kroate shpëton delfinin e lidhur në litarë

Policia kroate shpëton delfinin e lidhur në litarë

Një delfin i ngatërruar në litarë, i cili nuk mund të notonte vetë, u ndihmua nga oficerët e policisë në Split dhe u shpëtua nga një rrezik i caktuar.

Oficerët e policisë nga Stacioni i Policisë Detare të Splitit ndihmuan një delfin në det pranë anës jugore të ishullit Ciovo, në kanalin e Splitit, rreth orës 10 të mëngjesit të sotëm.


Ata morën një raport se delfini kishte nevojë për ndihmë dhe ekuipazhi i policisë detare, që ndodhej aty pranë në anijen Split, shkoi menjëherë në pozicionin e raportit.

Ata panë shpejt një delfin në det për të cilin ishte e qartë se nuk mund të notonte lirshëm sepse u ngatërrua në litarë.

Ata iu afruan delfinit me një varkë zyrtare, e tërhoqën në buzë të varkës dhe e lëshuan litarin, pas së cilës, falë ndihmës së policisë, ai u largua vetë me not, njofton Departamenti i Policisë Split-Dalmaci.

Lexo edhe

Video

error: