Pija që lehtëson acidet: Një ilaç efektiv kundër urthit

Pija që lehtëson acidet: Një ilaç efektiv kundër urthit

Një ilaç natyral efektiv për urthin është lëngu i karotës.

Për të përgatitur një pije mjekësore ju nevojiten 400 gramë karota. Fillimisht lani mirë perimet, më pas i fërkoni me furçë, i prisni në kubikë dhe i shtrydhni në shtrydhëse frutash e perimesh.

Pija e përgatitur në këtë mënyrë do të neutralizojë acidin e tepërt të stomakut dhe do të eliminojë problemet e shkaktuara nga urthi.


Pini lëng karote në gllënjka të vogla. Duhet të konsumohet në mëngjes para mëngjesit, dhe rreth 150 ml. Nga rruga, ngjyra karakteristike e karotave vjen nga karotina, nga e cila formohet vitamina A.

Nëse dëshironi të ruani një pamje rinore, hani të paktën një karotë në ditë. Kjo perime është e njohur për fuqitë e saj kundër plakjes. Përkatësisht, pasuria e beta-karotenit mbron qelizat në trup nga dëmtimi.

Kjo vitaminë siguron lëkurë, flokë dhe thonj të shëndetshëm, si dhe ndikon në punën e mëlçisë, stomakut, zorrëve, forcon zemrën dhe imunitetin dhe përmirëson shikimin.

Lexo edhe

Video