Pesë të vdekur nga të shtënat pranë ambasadës franceze në Tanzani

Pesë të vdekur nga të shtënat pranë ambasadës franceze në Tanzani

Pesë persona, përfshirë tre policë, u vranë sot në një të shtëna pranë Ambasadës franceze në Dar-es-Salaam, tha sot presidentja e Tanzanisë Samia Suluhu Hassan.

Ai deklaroi në Twitter se sulmuesi i armatosur u neutralizua dhe se rendi dhe paqja u rivendosën.

Tre policë u vranë, një zyrtar i ambasadës dhe një sulmues i cili ishte shtetas i huaj, dhe policia supozon se ai është nga Somalia, raporton Reuters.


Kryeinspektori i Policisë Simon Siro paralajmëroi se sulmi mund të lidhet me një kryengritje xhihadiste në Mozambikun fqinj, ku një numër vendesh afrikane po luftojnë së bashku ekstremistët.

Nuk dihet nëse të shtënat në lagjen diplomatike të siguruar mirë ishte një sulm terrorist. Detajet e tjera nuk dihen, raporton Reuters.

Ambasada amerikane paralajmëroi qytetarët e saj që të shmangin zonën.

Video

error: