Pesë persona akuzohen në Britaninë e Madhe për spiunazh për Rusinë

Pesë persona akuzohen në Britaninë e Madhe për spiunazh për Rusinë

Pesë persona të dyshuar për spiunazh për Rusinë do të akuzohen në Mbretërinë e Bashkuar për komplot për të kryer spiunazh.

Orlin Roussev, Bizer Dzhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stoyanov dhe Vanya Gaberova do të paraqiten në Gjykatën e Magjistraturës së Westminsterit të martën.

Shtetasit bullgarë akuzohen për komplot për të mbledhur informacione që do të ishin të dobishme për një armik nga gushti i vitit 2020 deri në shkurt të vitit 2023.

Kjo pason një hetim nga Policia Metropolitane.

Të pandehurit dyshohet se kanë punuar në një qeli operative spiune për shërbimet ruse të sigurisë dhe se kjo punë përfshinte kryerjen e vëzhgimit të objektivave.

Ata akuzohen se kanë punuar në operacione aktive në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë dhe për mbledhjen dhe përcjelljen e informacionit te shtetit rus.

Roussev, 45, dyshohet se ka drejtuar operacione nga Britania e Madhe dhe ka vepruar si lidhje me ata që morën informacionin.

Oficerët që kontrolluan pronat në Londër dhe Norfolk të zëna nga tre nga të pandehurit – Roussev, Dzhambazov, 41 vjeç dhe Ivanova, 31 – gjetën pasaporta të rreme dhe dokumente zyrtare identiteti për MB, Bullgari, Francë, Itali, Spanjë, Kroaci, Slloveni, Greqi, dhe Republika Çeke.

Disa nga dokumentet përmbanin fotografi të  Roussev dhe Dzhambazov. Dyshohet se Roussev ka bërë falsifikime vetë.


Grupi akuzohet gjithashtu për organizimin e një operacioni vëzhgimi në Mal të Zi, i cili përfshinte krijimin e kartave false të identifikimit për gazetarët, duke përfshirë një në imazhin e zonjës Ivanova.

Roussev, Dzhambazov dhe Ivanova kanë jetuar në MB për vite, duke punuar në punë të ndryshme dhe duke jetuar në një sërë pronash periferike.

Roussev ka një histori marrëdhëniesh biznesi në Rusi. Ai u transferua në MB në vitin 2009 dhe kaloi tre vjet duke punuar në një rol teknik në shërbimet financiare.

Profili i tij në LinkedIn thotë se ai më vonë zotëronte një biznes të përfshirë në inteligjencën e sinjaleve, që përfshin përgjimin e komunikimeve ose sinjaleve elektronike.

Roussev, adresa më e fundit e të cilit është një bujtinë buzë detit në Great Yarmouth, thotë gjithashtu se dikur ka vepruar si këshilltar i ministrisë bullgare të energjisë.

Në Harrow, ish-fqinjët e përshkruan Dzhambazov dhe Ivanova si çift.

Dzhambazov përshkruhet si shofer për spitalet dhe Ivanova e përshkruan veten në profilin e saj në LinkedIn si një asistente laboratori për një biznes privat shëndetësor.

Dyshja, të cilët u transferuan në MB rreth një dekadë më parë, drejtuan një organizatë komunitare që ofronte shërbime për bullgarët, duke përfshirë njohjen e tyre me “kulturën dhe normat e shoqërisë britanike”.

Sipas dokumenteve shtetërore bullgare në internet, ata kanë punuar edhe për komisionet zgjedhore në Londër, të cilat lehtësojnë votimin në zgjedhjet bullgare nga qytetarët që jetojnë jashtë vendit.

Gaberova, 29, një estetiste e vlerësuar me çmime, drejtonte një biznes të quajtur Pretty Woman dhe ishte anëtare e jurisë në garat e qerpikëve./BBC/

Lexo edhe

Video