Përplasen dy aeroplanë amerikanë në Alaska – ka të vdekur

Përplasen dy aeroplanë amerikanë në Alaska – ka të vdekur

Shtatë persona kanë gjetur vdekjen si pasojë e përplasjes direkte të dy aeroplanëve të vegjël mbi Alaska.

Sipas Fox News, aeroplanët u përplasën jo shumë larg nga aeroporti në Soldotna.


Në mesin e të vdekurve është edhe ligjvënësi lokal republikan Gary Knopp (67).

“Kjo është një tragjedi e tmerrshme për shumë familje,” tha Amanda Price, një zyrtare e sigurisë në Alaska.

Në përplasje kanë vdekur edhe piloti Gregory Bell (57), David Rogers (40), Caleb Halsey (26), Heather Halsey (25), Mackay Halsey (24) dhe Kirsten Wright (23).

FILE – Alaska state Rep. Gary Knopp waits during a break in a floor session in which the House failed to elect a permanent speaker Tuesday, Feb. 12, 2019, in Juneau, Alaska. The Alaska House Majority says Alaska state Rep. Gary Knopp was killed in the mid-air collision of two planes near Soldotna on Friday, July 31, 2020. Alaska State Troopers would not confirm Knopp???s death beyond saying the mid-air collision near the airport in Soldotna was a fatal crash. (AP Photo/Becky Bohrer, File)

Video

error: