Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Përjashtohen dy anëtarë të Gardës Kombëtare para inaugurimit të Bidenit

Përjashtohen dy anëtarë të Gardës Kombëtare para inaugurimit të Bidenit

Dy anëtarë të Gardës Kombëtare të SHBA u përjashtuan nga misioni i sigurisë i inaugurimit presidencial pasi u përcaktua se ata kishin lidhje me grupin e krahut të djathtë, deklaruan zyrtarët ushtarakë amerikanë dhe theksuan se presidenti i zgjedhur Joseph Biden nuk ishte i ekspozuar ndaj kërcënimeve.

Dy zyrtarët ushtarakë amerikanë nuk specifikuan me cilin grup ekstremist ishin të lidhur rojet ose në cilën njësi shërbenin. Ata folën për Associated Press në kushte anonimiteti pasi nuk janë të autorizuar të bëjnë deklarata.

FBI paralajmëroi më herët se mund të kishte anëtarë të grupeve të djathta midis anëtarëve të Gardës Kombëtare të dërguar në Uashington për të ndihmuar pas dhunës që ndodhi në kompleksin Capitol Hill, kur ishte nën rrethim nga mbështetësit e presidentit në largim, Donald Trump.


Dje, pasi një zjarr shpërtheu në një kamp të personave të pastrehë rreth një kilometër larg kompleksit Capitol, prova e përurimit u ndërpre nga frika e një kërcënimi të sigurisë.

Shërbimi Sekret i SHBA-së ka rritur sigurinë në Capitol dhe përreth tij, dhe qendra e qytetit kryesisht është mbyllur, rrugët janë bllokuar, dhe gardhe të larta dhe dhjetëra mijëra trupa janë dislokuar rreth zonës.

Zyrtarët e sigurisë amerikane, të shqetësuar për një sulm të mundshëm të brendshëm ose kërcënim tjetër nga anëtarët e shërbimit, udhëzuan FBI të kontrollojë të gjithë 25.000 pjesëtarët e Gardës Kombëtare që erdhën në Uashington.

Ministri i Përkohshëm i Mbrojtjes Christopher Miller tha dje se inspektimi i anëtarëve të Gardës Kombëtare vazhdon dhe se Pentagoni nuk ka zbuluar ende informacione inteligjente që do të tregonin një kërcënim të brendshëm.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: