Përballja me Lukakun, kjo është deklarata e Giorgio Chiellinit

Përballja me Lukakun, kjo është deklarata e Giorgio Chiellinit

Para ndeshjes çerekfinale të Kampionatit Evropian Euro 2020 ndërmjet Italisë dhe Belgjikës, mbrojtësi i Italisë Giorgio Chiellini ka paralajmëruar bashkëlojtarët e tij se në radhët e Belgjikës nuk është vetëm Romelu Lukaku por ka shumë më shumë.

Qendërmbrojtësi me përvojë është rikuperuar nga dëmtimi në kofshë dhe pritet të kthehet në aksion kundër Belgjikës nesër.

“Është një stadium i shkëlqyeshëm, ne duhet të jemi gati për një ngjarje të shkëlqyeshme. Ne jemi të lumtur të stërvitemi këtu, atëherë do të kemi një ditë në dispozicion për të përgatitur një lojë të shkëlqyeshme, “tha Chiellini në një konferencë për shtyp.

“Jam i lumtur që jam në dispozicion, kemi edhe një seancë trajnimi sot. Ky është një grup i shkëlqyeshëm, trajneri do të ketë shumë dyshime në kokën e tij, por ky grup ka provuar se shumë lojtarë mund të fillojnë nga minuta e parë, ne të gjithë jemi gati, ”vazhdoi ai.


“Ne duam të bëjmë mirë, duam të arrijmë objektivin përfundimtar. Ne jemi krenarë që jemi italianë ashtu siç janë krenarë ata që janë belgë. Secili prej nesh do të përpiqet ta sjellë ekipin kombëtar sa më lart. Detajet do të jenë vendimtare. ”

Chiellini do të përballet me sulmuesin e Interit Romelu Lukaku me të cilin ai luftoi gjatë sezonit 2020-21.

“Ne të gjithë e respektojmë Lukakun për sezonin e tij të jashtëzakonshëm në Inter, por të mendosh se Belgjika është thjesht Lukaku është ofenduese për shokët e tij të skuadrës,” tha Chiellini.

“Ata kanë kaq shumë lojtarë të shkëlqyeshëm dhe ne do të përgatisim ndeshjen siç kemi bërë gjithmonë, të dy do të flemë mirë sonte, edhe Romelu edhe unë.”, tha në fund Chiellini.

Lexo edhe

Video

error: