Pele ishte paguar 112,000 euro për të lidhur lidhëset në Kupën e Botës në vitin 1970 (VIDEO)

Pele ishte paguar 112,000 euro për të lidhur lidhëset në Kupën e Botës në vitin 1970 (VIDEO)

Legjenda braziliane, Pele ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ikona e Brazilit, Pele do të mbahet në mend si njëri nga futbollistët më të mirë të gjitha kohërave, raporton KosovaPress.

Ndërsa vazhdon të diskutohet se kush është i miri i të gjitha kohërave, nuk mund të mohohet se Pele është futbollisti më i rëndësishëm në histori. Por pse?

Epo, ai ishte një pionier. Ai ishte superylli i parë në futboll dhe ishte lidhja mes futbollit të atëhershëm dhe futbollit modern që e shohim sot.

Fatkeqësisht për shumicën e tifozëve të futbollit në botë sot, ne nuk arritëm ta vlerësojmë vërtetë Pelen në madhështinë e tij, në kulmin e karrierës së tij.


Sidoqoftë, ka edhe një arsye më shumë për të shikuar videot e tij të vjetra kur ai luante.

Ata tifozë që kanë filluar të shikojnë futboll vetëm në dekadën e fundit dhe interesohen shumë pak për të kaluarën, mund të mos e kuptojnë se Pele është frymëzimi për shumë nga futbollistët që i shihni sot.

Ka shumë histori të shkëlqyera të Peles që po bëjnë xhiron në internet pas lajmit të trishtueshëm për vdekjen e legjendës braziliane. Megjithatë, ndoshta historia më e madhe prej tyre është treguar nga Joe Pompliano në “Twitter”.

Ai ka treguar historinë se si vëllezërit që krijuan Adidas dhe Puma u bënë rivalë të hidhur, duke çuar në një pagesë prej 112,000 eurosh për Pele për të lidhur lidhësen e tij në Kupën e Botës 1970.

Rastin në fjalë e gjeni më poshtë.

(4) Joe Pompliano on Twitter: “8) As Pele approached midfield to tie his shoes, cameras zoomed in, and millions of people realized all at once: Pelé was a Puma athlete. The funniest part? To ensure they got a close-up, Puma even paid the cameraman. https://t.co/W2Z5oOVdO8” / Twitter

Lexo edhe

Video