PDK kritikon VV për pamundësim të votimit të tërheqjes së mjeteve nga Trusti

PDK kritikon VV për pamundësim të votimit të tërheqjes së mjeteve nga Trusti

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka adresuar kritika ndaj Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet për pamundësim të votimit të nismës ligjore për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, duke ndërprerë punimet e seancës së sotme parlamentare.

Në një konferencë për media, shefi i GP të PDK-së Abelard Tahiri tha se mazhoranca dhe VV po gjejnë metoda të ndryshme në Kuvend, për ta penguar votimin e projektligjit.


“Në mënyrë të paprecedentë sot është ndërprerë seanca e Kuvendit të Kosovës, dhe thuhet do të vazhdojë nesër. Kjo është e papranueshme”, tha ai.

Ndërsa, deputeti Bekim Haxhiu si iniciues i kësaj nisme ligjore, tha se në fillim pati një optimizëm për votim, por disa deputetë kanë presion nga Qeveria.

Lexo edhe

Video