Pasaportë ruse në këmbim të shërbimit ushtarak

Pasaportë ruse në këmbim të shërbimit ushtarak

Migrantët e Azisë Qendrore janë mësuar të bëjnë punët e ndyra të Moskës.

Çdo vit, qindra mijëra qytetarë nga shtetet e rajonit udhëtojnë për në kryeqytetin rus dhe qytete të tjera të mëdha për të punuar si pastrues rrugësh, pastrues, punëtorë në ndërtimtari dhe në sektorë të tjerë të shërbimeve – punë që rusët shpesh nuk duan t’i punojnë.

Por, tani mund të hapet edhe mundësia e futjes së tyre në frontet e luftës në Ukrainë, pasi Duma shtetërore ka miratuar amendamente ligjore që ofrojnë “thjeshtim” të rrugës deri te marrja e shtetësisë ruse në këmbim të shërbimit ushtarak njëvjeçar “në forcat e armatosura të Federatës Ruse, në forcat e tjera apo formacionet ushtarake”.


Konteksti i këtyre ndryshimeve ligjore për marrjen e shtetësisë ruse erdhi një ditë pasi presidenti rus, Vladimir Putin, më 21 shtator njoftoi për mobilizimin ushtarak në mënyrë që të forcohet pushtimi i paprovokuar i Ukrainës dhe pasi forcat ruse pësuan humbje në fushëbetejë.

Njoftimi i Putinit dhe dekreti presidencial, që kishte një formulim të paqartë, shkaktuan panik, duke rritur kërkesën për bileta avioni njëdrejtimëshe nga Rusia. Kërkesa të tilla për t’u larguar nga Rusia nuk janë parë që nga javët e para të luftës.

Më 21 shtator, më shumëse 1.300 persona u arrestuan në protestat në Moskë, Shën Petersburg dhe në mbi 30 qytete të tjera. Shumë prej protestuesve mbanin pankarta me ngjyra të flamurit të Ukrainës dhe brohoritnin “Jo mobilizimit” dhe “Rusia pa Putinin”.

Në platformat online, mobilizimit qytetarët po i referohen me emrin “mogilizatsia”, një lojë fjalësh, që në gjuhën ruse nënkupton varr./REL/

Lexo edhe

Video