Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Java fillon me mot kryesisht të ngjashëm dhe të martën vende-vende ka mundësi të ketë reshje të dobëta.

Reshje të intensitetit mesatar deri të lartë priten nga dita e enjte. Pas reshjeve do të ketë rënie të ndjeshme në vlerat e temperaturave minimale, por edhe maksimalet do të jenë tipike dimërore.


Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet minus 7 deri minus 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës ndërmjet 2-6 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-7 m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Lexo edhe

Video