Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Sot në vendin tonë pritet të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-16 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25- 29gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit e lehtë dhe lokalisht e fortë.


Sipas IHMK-së, pas datës 8  korrik sipas parashikimeve numerike shihet një stabilizim i përkohshëm i kushteve meteorologjike.

“Muaji qershor u përmbyll me sasi rekorde të reshjeve në raport me mesataret e viteve tjera. Pothuaj se në të gjitha stacionet janë regjistruar mbi 100mm reshje, përpos lindjes dhe juglindjes ku kemi më pak se 100mm reshje”.

Kujtojmë se gjatë qershorit pati edhe vërshime në qytetin e Pejës, ku humbën jetën një nënë dhe fëmija i saj 5-vjeçar.

Lexo edhe

Video