Parashikimi i motit për ditën e diele

Parashikimi i motit për ditën e diele

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër do të mbajë mot kryesisht me diell.


Sipas institutit, vranësira të pakta parashihen për rreth relievit malor.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-30 gradë Celsius. Indeksi UV do të jetë në vlerat e larta, prandaj këshillohet që udhëzimet e IKSHP  të rrespektohen, ( që nga ora 10-17 mundesisht mos të jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit) . Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-5m/s”, thuhet në njoftim.

Lexo edhe

Video