Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Parashikimet e FMN-së rritin çmimet e naftës mbi 63 dollarë

Parashikimet e FMN-së rritin çmimet e naftës mbi 63 dollarë

Çmimet e naftës u rritën mbi 63 dollarë në tregjet ndërkombëtare të mërkurën, mbështetur nga vlerësimi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) se stimulimi i qeverisë do të rritë fuqimisht rritjen ekonomike këtë vit.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie naftë u rrit me 56 centë krahasuar me mbylljen e mëparshme, në 63.28 dollarë. Në tregun amerikan, një fuçi tregtohet me 46 centë më të larta, me 59.79 dollarë.

FMN njoftoi se shpenzimet e pashembullta të qeverisë në luftën kundër COVID-19 do të rrisin rritjen ekonomike të botës këtë vit në gjashtë për qind, që do të ishte rritja më e fortë që nga viti 1970.

“Optimizmi mbi perspektivën ekonomike globale ka përmirësuar disponimin në tregun e naftës së papërpunuar,” thanë analistët në ANZ Bank.


Një rritje më e theksuar e çmimeve u pengua nga bisedimet e djeshme “konstruktive” midis Iranit dhe fuqive botërore dhe një marrëveshje mbi formimin e grupeve të punës që duhet të diskutojnë mundësitë e ringjalljes së marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Kjo përfundimisht mund të rezultojë në heqjen e sanksioneve të SHBA-së mbi sektorin iranian të energjisë dhe rifillimin e eksporteve të naftës, dhe kështu një furnizim më të madh të tregut.

“Irani është rreziku më i madh për tregun e naftës në drejtim të furnizimit më të lartë”, shpjegon Stephen Brennock nga shtëpia e brokerimit PVM.

Inventarët e naftës bruto të SHBA ranë me 2.6 milionë fuçi javën e kaluar, por inventarët e benzinës u rritën 4.6 milionë fuçi dhe inventarët e distiluar 2.8 milionë fuçi, thanë tre burime të tregut, duke cituar Institutin Amerikan të Naftës Bruto. Naftës (API).

Të dhënat zyrtare do të lëshohen gjatë ditës. Veçmas, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi në faqen e saj të internetit këtë mëngjes se çmimi i një fuçie të shportës së referencës së anëtarëve të saj ishte 61.33 dollarë të martën, me 37 centë më pak se një ditë më parë tregtare.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: