Papa takon gratë e luftëtarëve që po e mbrojnë Azovstalin

Papa takon gratë e luftëtarëve që po e mbrojnë Azovstalin

Papa Françesku u takua me dy gra ukrainase, burrat e të cilave shërbejnë në batalionin ukrainas Azov dhe aktualisht janë duke mbrojtur fabrikën e çelikut Azovstal pranë qytetit të rrethuar të Mariupolit.

Papa foli shkurtimisht me Katerina Prokopenko, gruan e komandantit të Azov Denis Prokopenko dhe Julia Fedoyuk, gjatë një auditori të përgjithshëm në Sheshin e Shën Pjetrit të mërkurën.

Gratë më vonë e përshkruan takimin si një “moment historik”.

“Ne të gjithë shpresojmë se kjo do të ndihmojë në shpëtimin e grave dhe ushtarëve tanë të ndaluar në Azovstal. Shpresojmë se ky takim do të ofrojë një shans për të shpëtuar jetën e tyre”, thanë ato.


Rusët kanë marrë nën kontroll qytetin port të Mariupolit dhe po bombardojnë Azovstal, ku shumë ushtarë ukrainas janë ende të stacionuar.

Dhjetëra civilë u evakuuan nga zona industriale gjatë fundjavës nga Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Dy gratë thanë se Papa kishte premtuar se do të lutej për luftëtarët dhe do të bënte gjithçka që mundej për t’i shpëtuar ata.

Ai nuk iu përgjigj kërkesave të tyre për të ardhur në Ukrainë, thanë ato.

Gjatë fillimit të luftës, Papa shqyrtoi mundësinë e vizitës në Ukrainë për të kërkuar paqe, pasi u ftua nga presidenti Volodymyr Zelensky dhe kryetari i bashkisë Kiev, Vitali Klitschko. Megjithatë, vizita e tij që atëherë ka dështuar dhe Vatikani tani po përpiqet të mbledhë mbështetje diplomatike për vendin e shkatërruar nga lufta.

Lexo edhe

Video