Papa Françesku nuk tërhiqet: “Kjo është hera e dytë që më shpëtojnë jetën”

Papa Françesku nuk tërhiqet: “Kjo është hera e dytë që më shpëtojnë jetën”

Papa Françesku ka zbuluar se ai pothuajse humbi jetën gjatë një operacioni të fundit të zorrëve, raporton britanikja “Daily Telegraph”, duke shtuar se kreu i Kishës Katolike hodhi poshtë çdo mundësi për të dhënë dorëheqjen, siç bëri paraardhësi i tij Benedikti XVI.

Në një intervistë me radio stacionin spanjoll “COPE”, Papa (84) tha se personeli mjekësor i shpëtoi jetën.

“Ai ishte një teknik mjekësor, një njeri me kaq shumë përvojë. Kjo është hera e dytë që ata më kanë shpëtuar jetën. Hera e parë që ndodhi ishte në vitin 1957 në Argjentinë,” tha ai, duke kujtuar një operacion të zorrëve ku u detyrua të shkonte në fillim të korrikut.

Një infermiere që kujdesej për të në fund të viteve 1950, kur ai ishte ende një i ri George Mario Bergoglio, vendosi të dyfishonte dozën e antibiotikëve të përshkruar nga mjekët për pneumoni të rëndë dhe pas operacionit në të cilin ata duhej të hiqnin një pjesë të krahut të tij të djathtë. mushkërive.

Papa Françesku tani është përballur përsëri me probleme shëndetësore në zonën e zorrëve, e cila është relativisht e zakonshme te njerëzit më të vjetër se 80-vjeç. Ai po shërohej në një spital romak për dhjetë ditë nga një operacion që hoqi një pjesë të madhe të zorrës së trashë.

Ai tha për “COPE” se gjithashtu vuan nga dhimbje të nervit shiatik, dhe gjithashtu komentoi spekulimet se mund të jep dorëheqjen për shkak të moshës ose shëndetit të dëmtuar.


Duket se kjo nuk do të jetë zgjedhja e tij, ndryshe nga Benedikti i cili ishte Papa i parë në 600 vjet që u largua nga posti pas Gregori XII i cili e bëri këtë në vitin 1415.

“Sa herë që Papa është i sëmurë, ka një uragan spekulimesh në lidhje me konklavën,” tha Francis në një intervistë, duke aluduar në zgjedhjen e fshehtë të udhëheqësve katolikë.

Sipas “Daily Telegraph”, nuk ka shenja se Papa synon të japë dorëheqjen. Për më tepër, ai tashmë ka paralajmëruar vizita në Hungari dhe Sllovaki muajin e ardhshëm, dhe ai shpreson të ketë sukses në organizimin e vizitave baritore në Greqi dhe Qipro, si dhe të marrë pjesë në një konferencë mbi ndryshimet klimatike në Glasgou, Skoci, në nëntor.

Megjithëse dorëheqja nuk u përmend kurrë, Papa ka pranuar në të kaluarën se ndonjëherë e ka konsideruar këtë veprim. Kështu, në vitin 2014, ai tha se Benedikti krijoi një precedent të paimagjinueshëm dhe fjalët e tij se Kisha Katolike nuk duhet të ketë udhëheqës gjatë gjithë jetës ishin gjithashtu domethënëse.

Gazeta kujton se nëse Françesku jep dorëheqjen, do të jetë një situatë e paprecedent pasi Kisha do të ketë, me pasuesin e tij, deri në tre papë.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që kjo të ndodhë pasi Papa gëzon popullaritet të jashtëzakonshëm në mesin e besimtarëve, veçanërisht në mesin e italianëve, nga të cilët deri në 75 për qind, sipas një sondazhi të fundit, besojnë se ai është i denjë për besimin e tyre, pavarësisht nga pikëpamjet e tyre politike.

Lexo edhe

Video

error: