Paketa më e re turistike në Valbonë, aventurë e pazakontë me helikopter mbi majat e Alpeve

Paketa më e re turistike në Valbonë, aventurë e pazakontë me helikopter mbi majat e Alpeve

Bukuritë e rralla natyrore të parkut kombëtar të Valbonës, Tropojë, tashmë mund të shijohen me një aventurë të pazakontë.

Me një shëtitje me helikopter për të apasionuarit e alpeve është paketa më e re turistike që ofrohet në Valbonë.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga magjia që të dhuron Valbona, ndërsa shprehet se kjo zonë falë investimeve në turizëm vetëm në vitin 2019 u vizitua nga mbi 130 mijë turistë.

“Valbonë, Tropojë – Një aventurë e pazakontë ofrohet me helikopter mbi majat e alpeve. Kjo zonë falë investimeve në turizëm vetëm në vitin 2019 u vizitua nga mbi 130 mijë turistë, mes tyre edhe producentë të huaj që kanë zgjedhur Valbonën, panoramë të filmave të tyre”, – thekson Rama.

Në shëtitjen me helikopter, përveç bukurive që ofrohen, të apasionuarit pas skive mund të bëjnë ski në pistat e krijuara në kurrizet e maleve.

Ministri Klosi tha për ERTV se “Valbona është një parajsë e natyrës është një vend që jo vetëm kush e ka vizituar shqiptarë. Jemi në Valbonë për të bërë një bisedë me hotelierët e kësaj zone dhe me ata që posedojnë shërbime akomoduese në këtë zonë për të kryer regjistrimin e të këtyre guest house dhe hoteleve për ti futur ata në një sistem të certifikuar dhe të standardizuar për të qenë së bashku me ta për të dëgjuar problemet shqetësimet”.

“Parimi kryesor është që kjo zonë të mos dëmtohet nga investime të parregullta të cilat e prishin bukurinë e saj. Por po ashtu të shtojmë edhe kapacitetet. Promovojmë edhe një aktivitet shumë interesant turistik , që është një nga bizneset më të kushtueshëm, në botë që ofron mundësinë që nëpërmjet helikopterit të ngjitet në pikat më larta të majave dhe të zbresë me ski. Është mundësi unikale në rajon dhe duan shumë ta promovojnë, Kompania sllovene që e promovon është e kënaqur me destinacionin. Do të jetë një një bum i vërtet në promovimin e Valbonës”,- nënvizoi Klosi.


Një përfaqësuese e kompanisë sllovene tha se “natyra këtu është e mrekullueshme deri tani ne kemi sjellë këtu vetëm kompani të prodhimit të filmave që janë të fokusuar tek industria e skive. Prej dy vitesh ne kemi xhiruar këtu me një skuadër nga Amerika dhe vitin e kaluar me një skuadër nga Zvicra. Këtë vit kemi sjellë me vete disa njerëz nga industria , investitore potencialë.

Sipas saj imazhi flet më shumë se një fjalë, prandaj ne po promovojmë Valbonën përmes filmit, fitback-u që kemi marrë nga miqtë është i mrekullueshëm.

Ministri Klosi tha se “janari i këtij viti ka shënuar 17.8% më shumë sesa janari i 2019. Pra në Shqipëri kanë hyrë 234 mijë shtetas të huaj të cilët janë regjistruar në kufirin shqiptar.

Edhe shkurti ka nisur mbarë , 10 ditëshi i parë i shkurtit ka shënuar mbi 10% rritje krahasuar me shkurtin e vitit 2019. Kam bindjen e plotë se ky sezon do të jetë sezoni më i mirë historik në Shqipëri. Në 2019 kemi pasur një bum të vërtetë investimesh në fushën e turizmit nga hotelierët shqiptarë dhe shpresoj që gjatë gjithë sezonit deri sa të fillojë sezoni turistik të kemi me dhjetëra inaugurime të reja hotelesh në vendin tonë, duke shënuar mbi 200 milionë euro investime të drejtpërdrejta nga biznesmenët shqiptarë dhe të huaj në struktura të tilla”.

E kthyer në një oaz çlodhës dhe përkëdhelës për të gjithë, në lartësinë e 800 metrave mbi nivelin e detit, Valbona të magjeps në të gjitha stinët e vitit, por në mënyrë të veçantë në dimër me bukurinë e bardhësisë së saj.

Ky park kombëtar nuk njeh stinë, pasi vizitorë të shumtë e zgjedhin atë. Tashmë dëshira për të kaluar pushime nuk mbetet vetëm në sezonin veror, por edhe atë të dimrit. Ndërkohë që turizmi malor duket se është shndërruar në një nga tendencat më të pëlqyera të shqiptarëve.

Lugina e Valbonës është shpallur Park Kombëtar në janar të 1996. Ky park ka një sipërfaqe prej 8000 hektarësh. Konsiderohet si mrekullia e Alpeve. Ndodhet 25-30 km në veri – perëndim të qytetit Bajram Curri, qendra e rrethit të Tropojës.

Lexo edhe

Video