Pacolli viziton ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim nga Gjykata Speciale

Pacolli viziton ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim nga Gjykata Speciale

Kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli ka njoftuar se sot ka vizituar ish-krerët e UÇK-së të cilët po mbahen në paraburgim nga Gjykata Speciale.

Pacolli përmes një statusi në Facebook, ka thënë se atje ka takuar ish-presidentin Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarin, Kadri Veseli dhe ish-deputetin Rexhep Selimi.

Ky është statusi i tij i plotë pa ndërhyrje:

Në cilësinë time si ish -President i Kosovës dhe mbi të gjitha si një mik personal, së bashku  me Jetlirin, vizituam ish -Presidentin Hashim Thaçi i cili gjendet në paraburgim, për gati një vit nga Gjykata Speciale në Hagë. Per pak kohë, me kënaqësi, takuam edhe ish kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli dhe ish deputetin  Rexhep Selimi. Të tjerët kësaj radhe nuk mundem me i takuar.


Në këto dekada që njihemi, është hera e parë që për një kohë kaq të gjatë nuk jam takuar me presidentin Thaçi.

Si mik i tij, por edhe si Kosovë, jam i bindur se sot në paraburgim (bashkë me të tjerët), është njeriu që udhëhoqi luftën për çlirimin e vendit, ai  ishte personi kyç në të gjitha proceset e shtetndërtimit dhe shpalljes së pavarësisë.

Këtu në Hagë ai, më të tjerët është duke luftuar kundër akuzave të pabaza dhe të motivuara politikisht nga qarqet që nuk e duan vendin tonë të lirë dhe të pavarur.

 Kosova të merr Kroacinë si shembull se si i mbron luftëtarët e saj dhe të mos e kthejë urrejtjen politike ndaj individëve në urrejtje ndaj së kaluarës sonë, sepse kjo është ajo që dëshiron Beogradi, për të rishkruar historinë. Dhe historinë e kanë shkruar edhe  ata që sot janë në Hagë dhe shumë të tjerë në Kosovë, por me logjikën e sotme pavetëdijshëm po bëheni aleat i Beogradit në luftën kundër UÇK -së.

Është momenti i fundit që Shteti i Kosovës të merr përgjegjësi dhe ne të bashkuar të mbrojmë historinë tonë, luftëtarët tanë të lirisë dhe të ardhmen e këtij vendi. Në Hagë nuk janë individët të akuzuar, por Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe misioni i saj për ta bërë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

Lexo edhe

Video

error: