Osmani udhëtoi për në Islandë

Osmani udhëtoi për në Islandë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar për vizitë pune në Rejkjavik të Islandës. Siç ka informuar sot zyra e presidencës, Osmani në Islandë do të takohet me homologun e saj, presidentin Guðni Th. Jóhannesson, kryeministren Katrín Jakobsdóttir, kryetarin e Kuvendit, Birgir Ármannsson dhe ministren e Punëve të Jashtme, Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir.


Në këtë vizitë pune njëditore, temat e diskutimit të Osmanit do të jenë: intensifikimi i bashkëpunimit përgjatë presidencës islandeze të Këshillit të Evropës për të shtyrë përpara anëtarësimin e Republikës së Kosovës në këtë organizatë, thellimi i marrëdhënieve bilaterale me Islandën, avancimi i rrugës euroatlantike të Kosovës, si dhe çështje të tjera të interesit të përbashkët.

Ndryshe, kjo është vizita e parë dypalëshe e një presidenti të Kosovës në historinë e raporteve në mes Islandës dhe vendit tonë.

Lexo edhe

Video