Osmani priti në takim lamtumirës ambasadoren suedeze, Karin Hernmarck

Osmani priti në takim lamtumirës ambasadoren suedeze, Karin Hernmarck

Presidentja Vjosa Osmani ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadoren suedeze Karin Hernmarck, të cilën e përgëzoi për punën e deritanishme në Kosovë dhe i uroi suksese në angazhimin e mëtejmë.

Në takim me ambasadoren Hernmarck, presidentja Osmani e falënderoi shtetin e Suedisë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës.


Sipas Osmanit, Kosova e ka synim anëtarësimin në Aleancën Veri-Atlantike, i cili është i domosdoshëm dhe në funksion të paqes e stabilitetit të rajonit.

Ajo kërkoi nga Suedia mbështetjen në procesin e anëtarësimit në Këshillin e Evropës dhe organizata të tjera ndërkombëtare.

Kosova ka shënuar progres në fushën e sundimit të ligjit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut, ndaj sipas presidentes Osmani anëtarësimi në Këshill të Evropës do të ishte në dobi të garantimit dhe respektimit të të drejtave të gjithë qytetarëve, pa dallim.

Lexo edhe

Video