OBSH: Përhapja e njëkohshme e delta dhe omicron po shkakton një cunam infeksionesh

OBSH: Përhapja e njëkohshme e delta dhe omicron po shkakton një cunam infeksionesh

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Gebrejesus, shprehu shqetësimin pasi përhapja e njëkohshme e varianteve delta dhe omicron po shkakton një cunami të rasteve të infeksionit.

Megjithatë, ai vuri në dukje se shpreson që pjesa më e keqe e pandemisë do të mbetet në vitin 2021 dhe se është shumë herët për të arritur në përfundimin se omicron zhvillon një pasqyrë klinike më të butë.

Omicron u regjistrua për herë të parë në Afrikën Jugore muajin e kaluar dhe tashmë është bërë lloji dominues në Shtetet e Bashkuara dhe pjesë të Evropës.


Gebrejesus u bëri thirrje të gjitha vendeve që të vaksinojnë 70% të popullsisë së tyre deri në korrik. Deri më tani, vetëm 92 anëtarë të OBSH-së nga 194 kanë arritur të imunizojnë më shumë se 40 për qind të popullsisë.

Sipas OBSH-së, numri i të infektuarve rishtazi javën e kaluar u rrit me 11% në mbarë botën krahasuar me javën e kaluar. Nga data 20 deri më 26 dhjetor janë regjistruar rreth 4.99 milionë raste të infektimit.

“Jam shumë i shqetësuar pasi omicron, i cili është më i lëvizshëm dhe qarkullon në të njëjtën kohë me deltën, çon në një cunami rastesh”, tha drejtori i OBSH-së në një konferencë për shtyp.

Ai shtoi se kjo gjithashtu do të ushtrojë presion mbi punonjësit shëndetësorë tashmë të lodhur dhe sistemet shëndetësore që janë në prag të kolapsit.

Lexo edhe

Video