Nusja në Indi vdiq nga pickimi i gjarprit, por vrasësi i vërtetë ishte burri i saj

Nusja në Indi vdiq nga pickimi i gjarprit, por vrasësi i vërtetë ishte burri i saj

Nëna e Uthra e gjeti vajzën e saj të shtrirë pa lëvizur në shtrat në shtëpinë e familjes, me krahun e saj të majtë të mbushur me gjak.

Familja e saj e dërgoi me urgjencë në një spital lokal në Kollam në shtetin jugor indian të Kerala, por 25-vjeçarja tashmë kishte vdekur. Një autopsi më 7 maj 2020, konfirmoi se ajo ishte kafshuar nga një kobër indiane shumë helmuese ose spektakle disa orë më parë.

Në Indi, ku kafshimet e gjarpërinjve nuk janë të rralla, ky mund të kishte qenë fundi i historisë. Por familja e saj dyshoi dhe e denoncoi në polici. Pas një gjyqi, vrasësi i Uthrës u shpall fajtor dhe u dënua me burgim të përjetshëm për krime që gjyqtari i dënimit i quajti djallëzore dhe të tmerrshme, shkruan CNN.

Gjykatësi përcaktoi se vdekja e Uthrës ishte shkaktuar nga një kobër, por vrasësi i vërtetë ishte burri i saj.

Dhe nuk ishte hera e parë që ai përdorte një gjarpër si armë. Suraj Kumar dhe Uthra u takuan përmes një ndërmjetësi martese dhe u martuan në mars 2018.

“Ne donim të gjenim dikë që ta bënte të lumtur. Ajo ishte një vajzë paksa ndryshe. Kishte vështirësi në të mësuar. Ne donim një burrë që të kujdesej për të,” tha vëllai i Uthra, Vishu.

Kumar, një nëpunës bankar 27-vjeçar, nuk ishte me prejardhje të qëndrueshme financiarisht. Babai i tij ishte një shofer dhe nëna e tij një shtëpiake. Sipas vendimit, Kumar u martua me Uthra për qëllime përfitimi financiar. Kur çifti i ri u martua, Kumar mori një prikë prej 720 gramësh ari, një limuzinë Suzuki dhe rreth 6700 dollarë në para.

Në muajt e parë të jetës bashkëshortore, gjithçka ishte në rregull dhe brenda një viti ata patën një djalë. Por nuk kaloi shumë dhe prindërit e Kumar donin më shumë. Sipas vendimit, prindërit e Kumar u kërkuan prindërve të Uthra të paguanin për pajisjet shtëpiake, një makinë, mobilie, punë rinovimi dhe regjistrimin për një kurs për motrën e Kumar.

“Uthra nuk ka parë kurrë ndonjë gjë të keqe me askënd. Për shkak të vështirësive të saj në të mësuar, ajo nuk ka mundur të shohë se është shfrytëzuar,” tha Vishu për CNN.

Babai i Uthra i tha gjykatës se ai i plotësoi të gjitha kërkesat e Kumar dhe se ai gjithashtu i paguante atij 107 dollarë në muaj për t’u kujdesur për vajzën e tij. Por Kumar ishte i pakënaqur me vështirësitë e të mësuarit të Uthra. Ai filloi të planifikonte vdekjen e saj.

Në fund të 2019, Kumar dukej se kishte zhvilluar një obsesion me gjarpërinjtë. Ai kaloi orë të tëra në internet, duke parë video në YouTube, duke përfshirë episode të serisë “Mjeshtri i gjarprit”, në të cilin shfaqet ekspertja e njohur e gjarpërinjve Vava Suresh.

Kanali i Sureshit në YouTube, i cili ka më shumë se 270.000 abonentë, e tregon atë duke komunikuar në mënyrë paqësore me gjarpërinjtë, duke përfshirë gjarpërinjtë shumë të fuqishëm të Russell, një nga gjarpërinjtë më agresivë në Azi.

Më 26 shkurt, Kumar bleu një gjarpër vdekjeprurës të Russell nga udhëheqësi i gjarpërinjve Chavarukavu Suresh, i cili nuk ka asnjë lidhje me Vava Suresh, për 135 dollarë, thanë prokurorët. Të nesërmen ai e la gjarprin në shkallët e shtëpisë së tij dhe i kërkoi Uthra të sillte telefonin e tij nga dhoma e gjumit në katin e parë, me shpresën se gjarpri do ta kafshonte dhe do ta vriste.

“Por ai dështoi në përpjekje, sepse Uthra vuri re gjarprin dhe ngriti alarmin”, thuhet në vendim.

Kumar më pas e kapi gjarprin dhe e mbajti në një qese plastike dhe natën e 2 marsit, ai u përpoq përsëri. Kumar hodhi qetësues në një porcion me puding orizi nga i cili Uthra ra në gjumë të thellë. Ndërsa ajo flinte, Kumar bëri që gjarpri ta kafshonte dhe më pas e dëboi nga shtëpia për të shkatërruar provat.

Uthra u zgjua duke bërtitur nga dhimbja dhe Kumar e çoi në spital pak me vonesë. Atje u pretendua se një kafshim gjarpri ndodhi jashtë shtëpisë ndërsa Uthra po lante rrobat. Uthra kundërshtoi versionin e tij të ngjarjeve duke thënë se ajo kurrë nuk i lante rrobat pas muzgut. Të nesërmen, ndërsa gruaja e tij ishte e shtrirë në spital, Kumar vazhdoi të hulumtonte gjarpërinjtë në telefonin e tij mobil, por këtë herë ai po kërkonte një kobër.


Uthra kaloi 52 ditë në Spitalin Pushpagiri në qytetin e Thiruvalla në Kerala duke u rikuperuar nga pickimi i gjarprit, dhe kur më në fund u lirua nën kujdesin e prindërve të saj më 22 prill të vitit të kaluar, ajo nuk ishte në gjendje të ecte. Teksa shtrihej në shtrat, me këmbën e përdredhur pas një transplanti të lëkurës, Kumar vendosi të sulmonte sërish.

Më 6 maj, vetëm 15 ditë pasi gruaja e tij u largua nga spitali, ai solli fshehurazi një tjetër gjarpër në shtëpinë e prindërve të saj, të cilin e kishte blerë nga udhëheqësi i gjarpërinjve Chavarukavu Suresha. Këtë herë ishte një kobër. Sipas vendimit, Kumar i dha Uthra një gotë lëng me qetësues para se të shkonte në shtrat. Ndërsa ajo flinte, Kumar i hodhi një gjarpër, por kafsha nuk e kafshoi, kështu që ai e kapi nga koka gjarprin, dhe e vendosi dy herë në dorën e majtë të Uthra.

Pavarësisht përpjekjeve të tij për ta bërë atë të duket si aksident, të dhëna të shumta sugjerojnë se kafshimet nuk ishin të natyrshme – nga gjerësia e gjurmëve, te pozicioni i kafshimit dhe pamundësia e kobrës për të hyrë vetë në dhomë.

Vava Suresh, fermeri i famshëm i gjarpërinjve Kumar që shikonte në internet, u thirr për të dëshmuar. Në gjykatë, ai tha se u kafshua 16 herë nga një gjarpër i Russell dhe 340 herë nga një kobër gjatë karrierës së tij 30-vjeçare, duke rezultuar në dhimbje të pakëndshme dhe të forta, megjithëse vetëm 13 kafshime ishin kritike.

Gjuetari i gjarpërinjve tha se iu desh të priste gishtin e mesëm të majtë pas një kafshimi të kobrës dhe pas kafshimit të dytë ai nuk mund ta rrotullonte plotësisht kyçin e dorës së djathtë. Ai deklaroi se gjarpri që kafshon për vetëmbrojtje nuk do të sulmojë dy herë, sepse kafshët ruajnë helmin e tyre. Dhe ai ishte i sigurt se Uthra do të ishte zgjuar nga kafshimi nëse ajo nuk do të ishte nën qetësim.

Kumar qëndroi zgjuar gjatë gjithë natës pas sulmit, thuhet në vendim, gjatë së cilës ai shkatërroi provat duke larë një kavanoz qelqi dhe një shkop me të cilin trajtoi një gjarpër.  Ai ka fshirë edhe historikun e telefonatave nga telefoni i tij.

Pasi Uthra u shpall e vdekur, vëllai i saj Vishu gjeti një kobër në shtëpinë e familjes dhe e vrau atë. Ai iu bind këshillës së policisë për të varrosur gjarprin pranë shtëpisë dhe e shënoi vendin me shkop.

Gjatë hetimit, mbetjet e gjarprit u zhvarrosën dhe një autopsi tregoi se barku i saj ishte bosh, gjë që ishte një zbulim shumë domethënës, besoi hetuesi Shankar. Në përgjithësi, një gjarpër ka nevojë për shtatë ditë për të tretur ushqimin. “Kjo do të thotë se kanë kaluar të paktën shtatë ditë që kur ajo ka ngrënë diçka. Një kobër që jeton në habitatin e saj natyror ha të paktën dy herë në ditë. Kjo do të thotë se gjarpri që kafshoi Uthra u mbajt në robëri,” tha Shankar.

Vdekja e Uthrës nuk është e para në Indi që përfshin një akuzë për vrasjen e gjarprit.

Më 6 tetor, Gjykata e Lartë e Indisë mohoi lirimin me kusht për Krishna Kumar, një nga tre personat e akuzuar për vrasjen e një gruaje nga shteti verior i Rajasthan, duke lënë një gjarpër helmues në një qese pranë shtratit të saj. Blerja e gjarpërinjve helmues nga zbutësit e gjarpërinjve për të vrarë njerëz të tjerë nga pickimi i gjarpërinjve është bërë një trend i zakonshëm në Rajasthan, theksoi gjykatësi Surya Kant gjatë seancës dëgjimore për lirimin me kusht.

Vdekjet nga pickimi i gjarpërinjve nuk janë të rralla në Indi, ku ka pasur 1.2 milion raste të tilla nga viti 2000 deri në vitin 2019.

Por hetuesi Shankar tha se 99.9 për qind e kafshimit të gjarpërinjve në Indi u karakterizuan si një rastësi.

“Ne nuk e dimë se sa nga ato raste mund të ishin vrasje, por ato kaluan si një aksident. Në raste të tilla, është shumë e rëndësishme të vërtetohet se kafshimi çoi në Ne vërtetuam se personi ishte i droguar, vërtetuam se ai bleu një gjarpër dhe tregoi modelet e tij të kërkimit celular”, tha ai.

Kumar u deklarua i pafajshëm për akuzat, por një gjykatës e dënoi atë për katër vepra, duke përfshirë tentativë vrasje dhe vrasje, dhe ai u dënua me dy burgime të përjetshme.

Pesë javë pas vendimit të Kumar, familja e saj ende nuk mund të pranojë se si një burrë që ata besonin se do ta donte vajzën e tyre komplotoi për ta vrarë.

Fokusi i tyre tani është të sigurojnë që djali dyvjeçar i Uthra të rritet i lumtur dhe ta kujtojë nënën e tij si një grua plot dashuri dhe kujdes.

Lexo edhe

Video