Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Itali është rritur në 7

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Itali është rritur në 7

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut që goditi ishullin jugor të Italisë, Ischia, u rrit në shtatë të dielën, ndërsa rreth 10 persona mbetën të zhdukur dhe qindra u evakuuan nga shtëpitë e tyre, thanë autoritetet lokale të dielën.

Pas një takimi të jashtëzakonshëm të kabinetit të mbajtur të dielën në mëngjes, kryeministrja italiane Giorgia Meloni shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për ishullin për shkak të “përmbytjeve të jashtëzakonshme dhe rrëshqitjeve të dheut”.

Qeveria ofroi 2 milionë euro (2.1 milionë dollarë) ndihmë dhe ndihmë për popullsinë vendase, thuhet në një deklaratë.

Operacionet e shpëtimit ishin ende duke u zhvilluar të dielën pasdite në zonën e Casamicciola Terme, por kushtet e vështira të motit e ndërlikuan kërkimin, tha departamenti i Mbrojtjes Civile të Italisë.

Të dielën, ekipet e shpëtimit gjetën gjashtë trupa – duke përfshirë atë të një vajze të re – ndërsa vazhduan të kërkonin nëpër baltë për të dytën ditë radhazi, duke u përpjekur të gjenin personat ende të zhdukur.

Trupi i një gruaje 31-vjeçare është nxjerrë nga balta të shtunën.


“Balta dhe uji priren të mbushin çdo hapësirë,” tha Luca Cari, zëdhënësi i zjarrfikësve italianë, për TV shtetëror RAI.

“Ekipet tona po kërkojnë me shpresë, edhe nëse është shumë e vështirë”, shtoi zëdhënësi.

Ndërkohë, Papa Françesku shprehu solidaritetin e tij me popullin e Ischias gjatë bekimit të tij tradicional të së dielës në sheshin e Shën Pjetrit.

“Unë lutem për viktimat, për ata që vuajnë dhe për ata që janë të përfshirë në shpëtim,” tha ai.

Rrëshqitja masive e dheut goditi ishullin popullor të pushimeve para agimit të së shtunës, pasi u shkaktua nga reshjet e jashtëzakonshme dhe dërgoi një masë balte dhe mbeturinash që vërshuan nëpër portin e Casamicciola, duke shembur ndërtesa dhe duke tërhequr zvarrë makinat në det.

Ekspertët thanë se fatkeqësia u përkeqësua nga ndërtimi i parregulluar i ndërtesave në zonat me rrezik të lartë të rrëshqitjes së dheut në ishullin malor, i cili u godit gjithashtu në vitin 2017 nga një tërmet me magnitudë 4 që shkaktoi dy të vdekur dhe dëme të mëdha./AA

Lexo edhe

Video