Nuk i vendosi masat antiCOVID, a kishte të drejtë Suedia gjatë gjithë kohës?

Nuk i vendosi masat antiCOVID, a kishte të drejtë Suedia gjatë gjithë kohës?

Në prill 2020, Suedia ishte ndër dhjetë vendet më të goditura nga pandemia e koronavirusit.

Numri ditor i vdekjeve u rrit mbi 100, mbi 500 pacientë të infektuar me koronavirus ishin në kujdes intensiv, dhe situata ishte veçanërisht e rëndë në shtëpitë e pleqve, ku infeksioni mori me shpejtësi jetën e 80-vjeçarëve suedezë dhe 90-vjeçarëve .

Bota e ndoqi situatën në mosbesim, veçanërisht duke pasur parasysh se epidemiologu kryesor shtetëror Anders Tegnell miratoi strategjinë me shumë rekomandime, por shumë pak kufizime reale.

Shumë ekspertë besuan se Suedia po eksperimentonte me popullsinë e vet, se dhjetëra apo edhe qindra mijëra njerëz do të vdisnin deri në verë dhe se sistemi spitalor do të prishej nën sulmin e pacientëve.

Në mes të një pandemie në rritje, për të cilën nuk kishte vaksina ose trajtime të përparuara mjekësore në atë kohë, epidemiologu suedez me famë botërore, 71-vjeçari Johan Giesecke, mentori i Tegnell dhe një nga paraardhësit e tij, foli për platformën britanike UnHeard.

Deklaratat e Giesecke kryesisht pasqyruan pozicionin zyrtar të profesionit epidemiologjik suedez dhe Institutin e Shëndetit Publik. Ata ishin krejtësisht tronditës dhe pothuajse të kundërt me drejtimin në të cilin po lëvizte e gjithë Evropa.

“Bllokimi nuk mund të funksionojë në demokraci, përkatësisht në rastin më të mirë, mund të prezantohet si një masë e njëhershme dhe afatshkurtër, si një plumb i vetëm që duhet të gjuhet në kohën e duhur. Nuk ka bazë shkencore për shumicën epidemiologjike masat e futura kundër COVID-19 në të gjithë Evropën. Shkalla e vdekshmërisë nga COVID-19 në të gjithë Evropën brenda një viti do të jetë afërsisht e njëjtë, diferencat do të jenë më së shumti rreth 20 për qind ”, tha Giesecke me gjakftohtësi.

Sot, 15 muaj më vonë, nuk ka më asnjë dyshim se Tegnell dhe Giesecke, për të thënë aspak, nuk kishin gabuar plotësisht. Edhe pse shkollat ​​fillore mbanin mësimet normalisht, megjithëse të gjitha dyqanet, qendrat tregtare, restorantet, kopshtet, kinematë, transporti publik, palestrat, vendpushimet e skive, kafenetë dhe aktivitetet e tjera ishin të hapura, megjithëse nuk kishte mbyllje, mbajtje të detyrueshme të maskave ose mbyllje të kufijve, Suedia sot qëndron më mirë se shumica e vendeve evropiane si nga vdekshmëria totale COVID-19, ashtu edhe sipas vdekshmërisë së tepërt në pandemi dhe rënies së aktiviteteve ekonomike.

Gjithsej 14.656 suedezë vdiqën nga koronavirusi deri të premten. Aktualisht janë  109 pacientë në spitale, 16 prej të cilëve janë në njësitë e kujdesit intensiv. Në muajin e fundit, 1.500-2.100 infeksione të reja në javë janë regjistruar në rang kombëtar, ndërsa në ditët më të këqija të pandemisë, në fund të dhjetorit 2020, kishte deri në 10.000 raste të reja në 24 orë.

Universiteti Johns Hopkins në Shtetet e Bashkuara, i cili besohet se ka të dhënat më të saktat, e rendit Suedinë të 38-të në botë dhe të 25-të në Evropë, me një total 142.48 vdekje nga COVID-19 për 100.000 banorë që nga fillimi i pandemisë.


Nuk ka dyshim se një fushatë e vaksinuar në kohë dhe gjithëpërfshirëse është kryesisht përgjegjëse për situatën e favorshme epidemiologjike. Pas hezitimit fillestar, si rezultat i përvojave të këqija me vaksinimin masiv kundër gripit të derrit në vitin 2009, kur rreth 400 suedezë kryesisht të rinj u infektuan me narkolepsi, suedezët pranuan masivisht vaksinën COVID-19. Sot, përdoren vetëm vaksinat Pfizer dhe Moderna dhe AstraZeneca në dozën e dytë.

Fushata e vaksinimit së pari përfshiu popullsinë e moshuar, personelin e shtëpive të të moshuarve dhe institucione të ngjashme, grupe të rrezikut dhe profesionistë të shëndetit. Pastaj, duke iu përmbajtur rreptë kufijve të moshës, për shkak të të cilave një 40-vjeçar i shëndetshëm nuk mund të vaksinohej para një 50-vjeçari të shëndetshëm, gradualisht shkoi drejt të rinjve. Vaksina është aktualisht në dispozicion për të gjithë suedezët e rritur, dhe vaksinimi do të jetë në dispozicion për adoleshentët e moshës 16 deri në 18 vjeç në mes të gushtit.

Në total, deri të premten, 77.7 për qind e suedezëve të rritur kishin marrë të paktën dozën e parë, dhe 50.3 për qind e popullsisë së rritur kishin marrë dy doza. Nuk ka dyshim se norma e vaksinimit për të rriturit do të kalojë 80 për qind. Për më tepër, ndërsa Evropa ka frikë nga një valë vjeshte infeksioni, Suedia mund të mburret se deri në 85 për qind e njerëzve mbi moshën 60 vjeç janë vaksinuar me dy doza.

Sidoqoftë, sipas Tegnell për të përditshmen Dagens Nyheter, Suedia nuk do të jetë e kënaqur vetëm me një vaksinim të mirë të të moshuarve.

“Përhapja e infeksionit nuk ndikon më në barrën e sektorit të shëndetësisë, sepse grupet e rrezikut janë të vaksinuara. Unë pres këtë prirje për të vazhduar. Shkoni përpara dhe arrini sa më shumë njerëz të jetë e mundur me një dozë të dytë për të na mbrojtur nga tendosja e deltës së koronavirusit. Tani është radha e popullsisë më të re dhe është e rëndësishme që të gjithë të pranojnë vaksinimin,” tha Tegnell.

Është e rëndësishme të theksohet se në Suedi nuk ka asnjë detyrim për të vaksinuar, edhe në mesin e profesionistëve të kujdesit shëndetësorë, dhe se personat e pa vaksinuar nuk diskriminohen në asnjë mënyrë.

Përveç kësaj, edhe nëse autoritetet do ta dëshironin, Suedia nuk mund t’i ndalojë qytetarët të lëvizin lirshëm. Bllokimi dhe shtetrrethimi i tipit australian nuk kanë bazë në ligjin suedez.

Për shkak të vaksinimit në kohë, Suedia shmang një rritje të konsiderueshme të vdekshmërisë në valën e tretë të pandemisë në pranverën e hershme të këtij viti. Sipas Zyrës Suedeze të Statistikave, shkalla e përgjithshme e vdekshmërisë nga fundi i janarit të këtij viti e deri më tani është vazhdimisht më e ulët ose në përputhje me mesataren para pandemisë nga 2015 në 2019.

Masat aktuale në jetën e përditshme janë pothuajse të padukshme. Ajo që fillimisht ra në sy të shumë njerëzve kur është fjala për strategjinë suedeze, është akoma e vlefshme sot.

Maskat nuk u mbajtën në Suedi në asnjë kohë gjatë pandemisë, ato u rekomanduan vetëm në transportin publik, dhe tani ato nuk përdoren më as nga profesionistët e shëndetit në korridoret e spitaleve. Nuk ka më asnjë kufizim për numrin e njerëzve që mund të qëndrojnë në hapësira publike të tilla si dyqane, muze, parqe dëfrimi ose restorante.

E vetmja gjë që ende të kujton një pandemi janë kufizimet në tubimet publike për 300 persona brenda dhe 3.000 njerëz jashtë, me disa përjashtime për ngjarjet sportive.

Lexo edhe

Video