Norvegjia ndalon blerjen e krunës në tregun valutor

Norvegjia ndalon blerjen e krunës në tregun valutor

Banka Qendrore Norvegjeze njoftoi sot se do të zvogëlojë blerjet ditore të monedhës kombëtare të krunës në tregun valutor në zero nga 700 milionë kruna aktuale (80 milionë dollarë).


Siç shpjegohet, ky vendim është marrë për shkak të një fluksi më të madh të parave nga sa pritej nga sektori shtetëror i naftës dhe gazit, raporton Reuters.

Masa e rishikuar do të hyjë në fuqi nesër dhe do të zgjasë deri në fund të nëntorit, njoftoi Norges Bank.

Lexo edhe

Video