Një vit nga rënia e Qeverisë Kurti

Një vit nga rënia e Qeverisë Kurti

Sot mbushet një vit nga rënia e Qeverisë Kurti, pasi Kuvendi i Kosovës, me kërkesë të 44 deputetëve, me 82 vota për, 32 kundër dhe një abstenim, mbështeti mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë, të propozuar nga Grupi Parlamentar i LDK-së.

Partia e Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje, doli fituese e zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit 2019 dhe ajo arriti të bëjë koalicion qeverisës me Lidhjen Demokratike të Kosovës, e drejtuar nga Isa Mustafa.

Qeveria e re që nga fillimi pati probleme në funksionimin e mirëfilltë për shkak të fërkimeve ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës, e cila arriti kulmin e saj pasi ministri i Punëve të Brendshme Agim Veliu nga radhët e LDK-së tha se numri i të prekurve me koronavirus po rritet nga sekonda në sekondë.


Kjo zgjoi reagimin e menjëhershëm të kryeministrit Albin Kurti duke shkarkuar ministrin nga radhët e partnerit qeverisës, e cila shkaktoi pakënaqësi të shumta në radhët e partisë së Mustafës, e cila më vonë ngriti mocionin e mos besimit që rezultoi me rënien e Kurtit pas vetëm 50 ditë punë.

Ndryshe, pas rënies së Qeverisë Kurti u votua qeveria e re me në krye Avdullah Hotin nga radhët e LDK-së, e cila gjithashtu nuk pati jetë të gjatë, pas aktgjykimit të Kushtetueses se zgjedhja e saj ishte bërë në mënyrë jo legjitime dhe kështu vendi shkoi serish në zgjedhje të reja.

Ndërkohë që një vit pas, sërish lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti erdhi në krye të Qeverisë së Kosovës, kjo pas rezultatit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën më 14 shkurt të 2021-ës, ku VV doli partia më e votuar.

Lexo edhe

Video

error: