Një tjetër gjeneral rus vritet nga forcat ukrainase

Një tjetër gjeneral rus vritet nga forcat ukrainase

Mediat shtetërore ruse kanë konfirmuar vdekjen e një prej gjeneralëve më të lartë të Moskës gjatë luftimeve të rënda në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Gjeneral Major Roman Kutuzov u vra duke udhëhequr një sulm në një vendbanim ukrainas në rajon, tha një reporter i “Rossiya 1” në pronësi të shtetit, raporton BBC.

Alexander Sladkov tha se Gjenerali Kutuzov kishte komanduar trupat nga Republika Popullore e vetëshpallur e Donetskut.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka komentuar mbi raportet.

“Gjenerali i kishte çuar ushtarët në sulm, sikur të mos kishte mjaft kolonë,” shkroi Sladkov në aplikacionin e mediave sociale Telegram. “Nga ana tjetër, Roman ishte i njëjti komandant si gjithë të tjerët, ndonëse me gradë më të lartë”.

Ushtria e Ukrainës konfirmoi gjithashtu vrasjen e gjeneralit Kutuzov, pa ofruar detaje të mëtejshme rreth rrethanave.

Vdekja e tij vjen pasi thashethemet qarkulluan në mediat sociale se një oficer i dytë i lartë, gjenerallejtënant Roman Berdnikov, komandant i Ushtrisë së 29-të, u vra gjithashtu në luftime gjatë fundjavës.


Komandantët rusë janë detyruar gjithnjë e më shumë në front në një përpjekje për të çuar përpara pushtimin dhe Moska ka konfirmuar vdekjen e katër gjeneralëve të lartë.

Kievi pretendon se ka vrarë 12 gjeneralë dhe zyrtarët e inteligjencës perëndimore thonë se të paktën shtatë komandantë të lartë janë vrarë.

Por ka pasur konfuzion lidhur me raportet për vdekjen e disa oficerëve të tjerë rusë. Tre gjeneralë që forcat ukrainase pretenduan se i kishin vrarë, më pas u raportuan se ishin gjallë.

Vdekjet e gjeneralëve rrallëherë pranohen zyrtarisht në Rusi. Në rastin e gjeneralmajor Vladimir Frolov, asnjë informacion për vdekjen e tij nuk ishte shfaqur në mediat shtetërore përpara funeralit të tij në Shën Petersburg në prill.

Rusia rendit vdekjet ushtarake si sekrete shtetërore edhe në kohë paqeje dhe nuk i ka përditësuar shifrat e saj zyrtare të viktimave në Ukrainë që nga 25 marsi, kur tha se 1,351 ushtarë rusë ishin vrarë që kur Presidenti Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë më 24 shkurt.

Në mars, një zyrtar brenda rrethit të brendshëm të presidentit Volodymyr Zelensky i tha revistës Wall Street se një ekip oficerësh të inteligjencës ushtarake ukrainase ishte ngarkuar me gjetjen dhe shënjestrimin e klasës së oficerëve të Rusisë.

“Ata kërkojnë gjeneralë të profilit të lartë, pilotë, komandantë artilerie,” tha zyrtari. Ata shtuan se oficerët më pas ishin në shënjestër ose me snajper ose me artileri.

Muajin e kaluar, New York Times raportoi se SHBA-të i kanë ofruar inteligjencë Ukrainës, duke i lejuar ata të vënë në shënjestër një numër të gjeneralëve që janë vrarë në aksion.

Lexo edhe

Video