Një punëtor në një pikë karburanti në Gjermani u vra sepse i kërkoi klientit të vinte maskën

Një punëtor në një pikë karburanti në Gjermani u vra sepse i kërkoi klientit të vinte maskën

Politikanët gjermanë janë të tronditur nga vrasja e një punëtori të ri në një pikë karburanti i cili i kërkoi një klienti të vinte një maskë mbrojtëse.

Ata paralajmëruan kundër radikalizimit të njerëzve që kundërshtojnë kufizimet për shkak të pandemisë COVID-19, raporton Reuters.

Një 49-vjeçar gjerman u arrestua pas vrasjes së një punonjësi 20-vjeçar të karburantit, që ndodhi të shtunën në qytetin perëndimor gjerman të Idar-Oberstein.

Autoritetet thanë se personi i arrestuar i tha policisë se ai qëlloi “nga dashuria”, pasi oficeri refuzoi t’i shërbente atij sepse ai nuk kishte një maskë kur donte të blinte birrë.

“Ai shtoi gjatë marrjes në pyetje se ata po refuzonin masat kundër koronavirusit,” tha policia e Trier.

Detyrimi për të mbajtur maska ​​mbrojtëse në dyqane është një nga masat në Gjermani në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Sipas policisë, i dyshuari u largua nga karburanti pas një debati me oficerin, por u kthye gjysmë ore më vonë me një maskë në fytyrë dhe qëlloi në kokë punonjësin e karburantit.


I dyshuari, një shtetas gjerman emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u largua nga vendi i ngjarjes dhe iu dorëzua policisë të dielën në mëngjes.

Analena Berbock, një kandidate gjermane nga Partia e Gjelbër e qendrës së majtë për pasardhësen e kancelares Angela Merkel, shprehu tmerrin për vrasjen. Zgjedhjet federale në Gjermani janë caktuar për të dielën.

“Unë jam e tronditur nga kjo vrasje e tmerrshme e një të riu i cili kërkoi vetëm që të respektohen rregullat e vlefshme,” shkroi Burbock në Twitter.

Ajo gjithashtu shprehu shqetësimin për radikalizimin e lëvizjeve të përbëra nga njerëz që kundërshtojnë mbajtjen e maskave dhe vaksinave, por edhe teoricienët e komplotit dhe disa ekstremistë ultra të djathtë.

Autoritetet nuk thanë nëse i dyshuari në vrasjen e stacionit të gazit ishte i lidhur me lëvizjen, e cila është nën mbikëqyrje të rreptë nga forcat gjermane të sigurisë, pas një sërë protestash të mëdha antiqeveritare, disa prej të cilave ishin të dhunshme.

Prokuroria i tha agjencisë gjermane të lajmeve DPA se i dyshuari nuk ishte i njohur më parë në polici, si dhe se ai nuk kishte një leje për armën që u gjet në shtëpinë e tij.

Javën e kaluar, rrjeti social Facebook hoqi pothuajse 150 llogari dhe faqe të lidhura me lëvizjen Querdenken (të menduarit anësor), në përputhje me një rregullore të re që fokusohet në grupet që përhapin dezinformata ose nxisin dhunë.

Lexo edhe

Video