Një muaj paraburgim për shoferin e autobusit që shkaktoi aksidentin në Kroaci

Një muaj paraburgim për shoferin e autobusit që shkaktoi aksidentin në Kroaci

 Shoferit i cili e shkaktoi aksidentin në Kroaci, i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Avokati i shoferit, Igor Cisper tha se paraburgimi iu caktua për shkak të rrezikut të arratisjes

“Gjyqtari hetues urdhëroi paraburgimin, për një muaj, për shkak të mundësisë së mundshme të largimit nga Republika e Kroacisë, pra arratisjes. Ai tani do të dërgohet në burg. Ai u deklarua vetëm rreth paraburgimit sot, ai nuk dha asnjë dëshmi”, tha Zëvendësi i Avokatit të Shtetit të Qarkut Kopunić, raporton index.hr.

“Në asnjë moment ai nuk më tha se ishte në gjumë”, tha Igor Cisper, avokati i shoferit, duke shtuar se nuk mund të thoshte atë që i tha.


Ai konfirmoi se ai dhe Ljubo Pavasović Visković do të mbrojnë shoferin.

“Kroacia nuk ka marrëveshje me Kosovën për ekstradimin e shtetasve të saj. Paraburgimi u përcaktua për shkak të rrezikut që ai do të arratiset, ai është shtetas i Republikës së Kosovës, Kroacia ka disa marrëveshje me Kosovën, por nuk ka marrëveshje për ekstradimin e shtetasve të saj kundër të cilëve janë duke u zhvilluar procedurat”, tha ai.

Po ashtu ai bëri të ditur se procedura do të zhvillohet në Kroaci, por ekziston mundësia që ajo të zhvillohet edhe në Kosovë.

“Ekziston një marrëveshje e tillë midis Kroacisë dhe Kosovës. Një propozim i tillë duhet të vijë nga shteti”, shtoi ai.

Avokati i shtetit njoftoi se ai do të propozojë marrjen në pyetje të disa dëshmitarëve që ishin në autobus, kështu që një seancë tjetër do të mbahet sot, “u tha gazetarëve gjyqtari hetues Mile Soldo.

Lexo edhe

Video

1 Koment

  • […] Një muaj paraburgim për shoferin e autobusit që shkaktoi aksidentin në Kroaci Shoferi i autobusit që u aksidentua në Kroaci e pranon që për një moment e kishte zënë gjumi ​Deputetja shqiptare në Kroaci flet për KosovaPress: Dyshohet se shoferi i autobusit ishte në gjumë Kompanitë e transportit duhet të ofrojnë siguri për udhëtarët, thonë ekspertët e komunikacionit Flet vëllai i shoferit që humbi jetën në aksidentin tragjik në Kroaci ​Gjini: Presim përshpejtim të procedurave që trupat e pajetë të kthehen sa më parë në Kosovë […]

Komentet janë të mbyllura.