Ngjyra e urinës ​​tregon nëse duhet të pini më shumë ujë

Ngjyra e urinës ​​tregon nëse duhet të pini më shumë ujë

Trupi humbet më shumë lëngje gjatë verës, andaj është e rëndësishme të pini mjaft ujë.

Sidoqoftë, sa ujë duhet të pini me të vërtetë gjatë verës? Nutricionistja Lauren Minchen thotë se kjo varet nga pesha e trupit dhe vetë trupi.

“Sasia e saktë e ujit të nevojshëm varet nga personi, por për të rriturit aktivë, rekomandohen dy deri katër litra në ditë. Nevojat mund të ndryshojnë me ndryshimin e temperaturës së jashtme,” vuri në dukje Minchen.

Ajo shtoi se trupi juaj ndoshta do të ketë nevojë për më shumë ujë nëse ushtroni rregullisht.


Nutricionistja Amy Shapiro tregon se është e rëndësishme të kompensohet lëngu që një person humbet gjatë djersitjes.

Ngjyra e urinës mund t’ju ​​tregojë nëse duhet të pini më shumë ujë. Shapiro dhe Minchen shprehen se urina duhet të ketë ngjyrë të lehtë, dhe nëse është e errët, kjo është një shenjë se keni nevojë për ujë. Lodhja, lëkura e thatë, ngërçet muskulore, kapsllëku dhe marramendja janë gjithashtu tregues të dehidrimit.

Përveç që pini një gotë ujë, mund të hani edhe ushqime që përmbajnë sasi të mëdha uji. Shapiro tregon se shalqiri është një zgjedhje e shkëlqyeshme gjatë verës sepse ka një përmbajtje të lartë uji. Përveç shalqirit, mund të hani edhe tranguj, selino, brokoli dhe spinaq.

Ndryshe, klinika Mayo rekomandon pirjen e 2.7 litra ujë në ditë për gratë dhe 3.7 litra për burrat.

Lexo edhe

Video

2 Comments

Komentet janë të mbyllura.

error: