Ngjarjet e datës 29 janar

Ngjarjet e datës 29 janar

Mbahen homazhe në nderim të të rënëve dhe të vrarëve në masakrën e Rogovës (Lapidari i dëshmorëve në Rogovë, ora 11:00)

Mbahet tubim përkujtimor në 24-vjetorin e masakrës në Rogovë (Te varrezat e dëshmorëve në Rogovë, ora 12:00)


Mbahet Konventa e VII zgjedhore e Rinisë Demokratike të Kosovës, ku prezentë do të jetë edhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi. (Klan Arena, ora 12:00)

Hapet ekspozita personale e Alban Bujarit, në përvjetorin e 24-të të masakrës në Rogovë të Hasit, e titulluar “Erë gjaku”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar, Prishtinë, ora ​12:00)

Shoqëria LËVIZJA organizon përurimin e një pllake përkujtimore – nderimore në shtëpitë e familjes Veseli në Prishtinë, familje që ishte strehë dhe bazë qëndrimi, takimesh, vendimesh dhe nismash për veprimtarët, drejtuesit dhe luftëtarët e LPK – UÇK – së. (Rruga “Ramë Govori”, nr. 28, ora 14.00)

Video