Nga 19 dhjetori në Greqi vetëm me test PCR jo më të vjetër se 48 orë

Nga 19 dhjetori në Greqi vetëm me test PCR jo më të vjetër se 48 orë

Nga e diela e 19 dhjetorit, të gjithë ata që duan të hyjnë në Greqi do të duhet të kenë një test PCR negativ jo më të vjetër se 48 orë, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë.


Kjo, siç thuhet, vlen edhe për personat e vaksinuar dhe është pjesë e përpjekjes për të shtypur përhapjen e pandemisë së virusit korona, raporton Reuters.

Varianti omicron është zbuluar në 77 vende që kur u identifikua për herë të parë tri javë më parë, duke ngritur shqetësime në shumë vende se mutacionet e shumta në këtë lloj do ta ndihmojnë atë të përhapet më shpejt dhe të shmangë mbrojtjen e ofruar nga vaksinat kundërCOVID-19 ose infeksionet e mëparshme.

Lexo edhe

Video