Në Turqi, të paktën gjashtë zjarre janë ende jashtë kontrollit

Në Turqi, të paktën gjashtë zjarre janë ende jashtë kontrollit

Turqia po lufton me zjarret më të këqija në pyje në dhjetë vjet për ditën e dymbëdhjetë me radhë, dhe sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, të paktën gjashtë zjarre janë ende jashtë kontrollit, njoftuan burimet zyrtare.

Shërbimet e urgjencës janë përqendruar kryesisht në shuarjen e zjarreve në provincën perëndimore turke të Mugli, ku erërat e forta po pengojnë përpjekjet e zjarrfikësve.

Një zjarr shpërtheu pranë Aeroportit Ndërkombëtar Dalaman të dielën, por nuk prishi orarin e fluturimit.

Terreni i pjerrët malor dhe pyjet e dendura në provincën Mugli e bëjnë të vështirë për zjarrfikësit të arrijnë zonat e djegura nga kontinenti, kështu që aeroplanët e zjarrfikësve, kanadezët dhe helikopterët janë dërguar për të ndihmuar.

Ndihma dhe ndihma u dërguan, ndër të tjera, nga spanjollët, rusët dhe polakët.

Omid Nouripour, një ekspert i politikës së jashtme të të Gjelbërve gjermanë, i bëri thirrje Berlinit të dërgojë ndihmë në Turqi.

“Gabimet politike nuk duhet dhe nuk mund të pengojnë kur është fjala për ndihmën. Nuk mund të ndihmohet vetëm nga shtetet anëtare të BE -së kur bëhet fjalë për fatkeqësitë natyrore,” tha Nouripour për DPA.


Televizioni NTV raportoi se një erë e fortë kishte ndezur një zjarr në provincën Aydin, e cila besohej se ishte nën kontroll.

Ndërkohë, situata në Antalia, në jug të vendit, është disi më e mirë. Sipas autoriteteve lokale, shërbimet e urgjencës u tërhoqën dhe u dërguan në pjesën perëndimore të Turqisë si përforcime.

Ekspertët vlerësojnë se më shumë se 100,000 hektarë (ose rreth 1000 kilometra katrorë) tokë janë shkatërruar deri më tani.

Opozita ka akuzuar partinë në pushtet se nuk zotërojnë avionët e tyre operacionalë të shuarjes së zjarrit.

Sipas shifrave zyrtare, 16 aeroplanë dhe më shumë se 50 helikopterë aktualisht po luftojnë zjarret në Turqi, por shumica janë dërguar nga vende të tjera. Mijëra vullnetarë u erdhën në ndihmë zjarrfikësve dhe shpëtimtarëve.

Shkaqet e zjarrit janë ende duke u hetuar. Po qarkullojnë zëra se fëmijët ndezën aksidentalisht një zjarr në Marmaris, dhe mediat raportojnë se tre persona u arrestuan në Bodrum javën e kaluar nën dyshimin se kanë shkaktuar zjarr duke hedhur bishtat e cigareve nga një makinë.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka fajësuar Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) të ndaluar për zjarrvënie.

Deri më tani, të paktën tetë persona kanë humbur jetën dhe qindra janë lënduar në zjarret e fuqishme në Turqi.

Lexo edhe

Video