Në Indi raportohen rreth 20.000 raste ditore me COVID-19

Në Indi raportohen rreth 20.000 raste ditore me COVID-19

India njoftoi sot rritjen më të madhe të rasteve ditore me koronavirus, duke shënuar 19.906 infeksione me COVID-19 ndërsa disa shtete rritën numrin e  testimeve, në përpjekje për të frenuar virusin.

Numri i rasteve në të gjithë vendin arriti në 528 859, ku numërohen dhe 16 095 viktima. India është vendi i katërt më i goditur pas Shteteve të Bashkuara, Brazilit dhe Rusisë.


“Të shtunën u testua një total prej 231.095 personash”, njoftoi Këshilli Indian i Kërkimeve Mjekësore, shifër që konsiston në më shumë se dyfishin e testeve të kryera çdo ditë.

Qeveritë në Delhi, Maharashtra dhe Uttar Pradesh njoftuan se do të zgjerojnë më tej testimet gjatë javëve të ardhshme./atsh

 

Lexo edhe

error: