Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Në Detin Egje zbulohen mbetje të një galerie romake

Në Detin Egje zbulohen mbetje të një galerie romake

Mbetjet e një galerie romake, si dhe mbetjet e anijeve të tjera nga kohërat antike, u gjetën në ujërat pranë Kasos, ishulli më jugor grek në Detin Egje, njoftoi sot Ministria e Kulturës së Greqisë.


Në deklaratë thuhet se galeria romake ishte e ngarkuar me amfora të tipit “Dressel 20”, me një vëllim 70-75 litra, e përdorur kryesisht për ruajtjen dhe transportimin e vajit të ullirit, si dhe amfora të tipit “Afrikan 1”, në formë cilindrike, me vëllim më të vogël 35-40 litra, të prodhuara në rajonin e Tunizisë së sotme, të cilat përdoren gjithashtu më shpesh për vaj ulliri, raporton agjencia greke e lajmeve ANA.

Video

error: