Ndryshimi i klimës do t’i sjellë Evropës një valë të nxehti çdo tri vjet

Ndryshimi i klimës do t’i sjellë Evropës një valë të nxehti çdo tri vjet

Një e ardhme e pret Evropën me valë të nxehta vjetore të shkaktuara nga ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu, ka paralajmëruar Met Office.

Sipas Met Office, vala e zjarrtë e të nxehtit të gushtit, e cila shkaktoi një rekord të ri të temperaturës evropiane prej 48.8 gradë Celsius në Sicili, do të kishte qenë “pothuajse e pamundur” pa dëmtimin e mjedisit nga njerëzit.

Nëse nuk ndërmerren veprime për të trajtuar ndryshimet klimatike, Evropa mund të presë një valë të nxehti çdo tre vjet, por deri në vitin 2100 këto valë të nxehta vrasëse do të ndodhin çdo vit, sipas.

Ky mot ndëshkues do të ndodhte një herë në 10.000 vjet pa ndryshime klimatike, sipas studimit, i cili u transmetua në BBC One.

Kjo verë ishte më e nxehta e Evropës ndonjëherë, me zjarre në Itali, Greqi dhe Turqi.

Së fundi, Organizata Botërore Meteorologjike tha se shtatë vitet e  fundit ishin në rrugën e duhur për të qenë shtatë vitet më të ngrohta të regjistruara.

Në hapjen e samitit të klimës COP26 në Glasgou, sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres u tha udhëheqësve botërorë se “varësia jonë ndaj karburanteve fosile po gërmon varret tona”.

Profesor Peter Stott, nga Met Office, tha për Panorama: “Mund të na duhej të prisnim mijëra vjet për të parë ekstreme të tilla. Por tani me ndryshimet klimatike, ne mund të presim të shohim temperatura të tilla të nxehta një herë në tre vjet.

“Ajo që ndodh në të ardhmen është, duke supozuar emetimet e vazhdueshme, atëherë këto temperatura, këto temperatura ekstreme, bëhen një dukuri e rregullt. Ne mund të jemi më të sigurt se kurrë për lidhjen e ngjarjeve ekstreme të motit me ndryshimet klimatike. Shanset në rritje të këtyre ngjarjeve ekstreme vazhdojnë të rriten për sa kohë që ne vazhdojmë të lëshojmë gazra serrë. Shkenca është e qartë se sa më shpejt të reduktojmë emetimet tona të gazeve serrë, aq më shumë mund të shmangim ndikimet më të rënda,” tha Scott.

Në COP26, liderëve botërorë u kërkohet të tërheqin linjën dhe të respektojnë Marrëveshjen e Parisit për Klimën e vitit 2015 duke kufizuar rritjen e temperaturës në ato të regjistruara para Revolucionit Industrial në jo më shumë se 2 gradë Celsius, eventualisht në 1.5 gradë Celsius.


Bota tashmë është ngrohur me 1.2 gradë Celsius në përgjithësi, shumica dërmuese për shkak të veprimeve njerëzore.

Përtej 2 gradë Celsius, pasojat e ndryshimeve klimatike, si moti ekstrem dhe rritja e nivelit të detit, pritet të bëhen shumë më të rënda.

Michael Mann, drejtor i Qendrës së Shkencës së Sistemit të Tokës në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, SHBA, tha për dokumentarin: “Nëse e lëmë ngrohjen të vazhdojë dhe kalojmë jo vetëm 1.5 gradë Celsius, por 2 gradë Celsius duke e ngrohur planetin ose 3 gradë Celsius… ne do ta tejkalojmë aftësinë tonë si një qytetërim për të siguruar burimet, hapësirën, ushqimin dhe ujin për gati tetë miliardë njerëz tani në faqen e këtij planeti.”

Filantropi miliarder Bill Gates shprehet pesimist. Sipas tij, do të jetë e pamundur  të arrihet kjo.

Megjithatë, themeluesi i Microsoft vlerësoi përpjekjet e Britanisë, e cila ishte vendi i parë që u angazhua ligjërisht për të eliminuar ose kompensuar të gjitha emetimet e saj deri në vitin 2050, duke thënë: “Mbretëria e Bashkuar është në të vërtetë shembullore. Ajo merr një notë shumë të mirë për përparimin e klimës.”

Në dokumentar merret shembull Madagaskari, i cili po përballet me urinë e parë që i atribuohet ndryshimeve klimatike. Disa fshatra atje nuk kanë parë reshje të konsiderueshme për katër vjet, me rajonin që po përjeton thatësirën më të madhe në 40 vjet.

Gjyshja e pesë fëmijëve Moraree, e cila dikur kultivonte misër, oriz dhe patate për veten dhe familjen e vajzës së saj, tani është reduktuar në gërmimin e rrënjëve të hidhura nga toka.

“Nuk ka rënë shi, asnjë pikë e vetme nuk ka goditur tokën. Të gjitha kulturat që kemi mbjellë dështuan. Gjithçka dështoi,” tha ajo.

Vajza e saj, Maretiaze, tha: “Djali im nuk hesht kur është i uritur. Më tërheq mbi supe dhe më ngjitet në prehër, duke qarë për të ngrënë.  Po ku mund të gjej ushqim për t’i dhënë?”

Lexo edhe

Video

error: