Ndeshja Spanjë – Kosovë do të jetë sfiduese edhe për komentatorët spanjoll

Ndeshja Spanjë – Kosovë do të jetë sfiduese edhe për komentatorët spanjoll

Spanja mbyll sot ndeshjet e para kualifikuese të Kupës së Botës në Katar të vitit 2022. Pas pengesave kundër Greqisë dhe fitores ekstremiste ndaj Gjeorgjisë, skuadra e Luis Enriques do të provojnë të bindin sot përballë Kosovës në Sevilla.

Kjo ndeshje fillon nga ora 20:45 dhe do të jete një sfidë interesante edhe për komentatorët spanjoll të cilëve iu është ndaluar t’i referohen Kosovës me ermin e saj.


Shpjegimi është se shteti spanjoll nuk e njeh Kosovën si shtet. Shtetësia kosovare vazhdon të jetë një pikë e tensionit diplomatik për disa vende të Bashkimit Evropian, përfshirë Spanjën, dhe për këtë arsye nuk mund të citohet në televizionin publik, përcjellë KosovaPress.

Në këtë kuptim, nga UEFA jepen të gjitha garancitë në mënyrë që ndeshja të luhet sipas rregullave të FIFA-s dhe Kosova do të jetë në gjendje të hap flamurin e saj dhe himnin e saj do të tingëllojë në “Benito Villamarín”.  Më tutje bëhet e ditur  që TVE nuk do të transmetojë as atë moment.

Lexo edhe

Video

error: