Ndërron jetë njëri nga trajnerët e parë shqiptarë

Ndërron jetë njëri nga trajnerët e parë shqiptarë

Ka ndërruar sot jetë në moshën 91 vjeçare ikona e sportit të Kosovës, Arsim Fehmiu.

Me këtë rast, Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta drejt familjes Fehmiu, raporton KosovaPress.


“Profesor Arsim Fehmiu do të mbetet gjithmonë një figurë e shquar e sportit në Kosovë dhe një burrë i madh i arsimit. Kontributi i tij i jashtëzakonshëm në zhvillimin e sportit, veçanërisht futbollit, do të kujtohet gjithmonë me respekt dhe admirim. Ai ishte një shembull i vërtetë i përkushtimit ndaj atdheut dhe edukoi breza të tërë me pasionin e tij për sportin”, shkruante në telegram ngushëllimin e FFK-së.

Fehmiu ishte ndër trajnerët e parë shqiptarë në ish-shtetin federativ, ndërsa me vizionin e tij kontribuoi në themelimin e institucioneve të pavarura sportive në Kosovë.

Po ashtu, Fehmiu ishte njëri nga themeluesit e Fakultetit të Kulturës Fizike në Universitetin e Prishtinës, ndërsa ai vuri themelet e futbollit, basketbollit, hendbollit dhe volejbollit në këtë institucion të rëndësishëm të arsimit dhe sportit në vendin tonë.

Lexo edhe

Video