NATO: Vendimi i Bullgarisë për të dëbuar zyrtarët rusë duhet të respektohet

NATO: Vendimi i Bullgarisë për të dëbuar zyrtarët rusë duhet të respektohet

Ambasadorja e Rusisë në Sofje Eleonora Mitrofanova tha në një postim në Facebook të premten se synon t’i drejtohet pa vonesë udhëheqjes së vendit të saj për mbylljen e ambasadës ruse në Bullgari, e cila do të çojë në mënyrë të pashmangshme në mbylljen e misionit diplomatik bullgar në Moskë.

“Përgjegjësia për pasojat e mëtutjeshme të rënda të këtij hapi është tërësisht e Qeverisë së Kiril Petkovit”, theksoi ambasadorja.

Deklarata e saj erdhi pas refuzimit të Bullgarisë për të përmbushur një ultimatum për të anuluar deri në orën 12 të mesditës me orën lokale të premten një vendim të qeverisë bullgare për të dëbuar 70 anëtarë të misionit diplomatik rus.


Ndërkohë, zëdhënësja e NATO-s Oana Lungesku në profilin e saj në Twitter shkroi të premten se vendimi i Bullgarisë për të dëbuar 70 personel rus si agjentë të huaj është një vendim sovran që duhet respektuar.

“Aleatët e NATO-s dënojnë me forcë modelin e sjelljes shtrënguese të Rusisë dhe përpjekjet për të ndërhyrë në proceset dhe institucionet tona demokratike dhe për të synuar sigurinë e qytetarëve tanë,” shtoi Lungesku.

Ajo arriti në përfundimin se Aleanca Veri-Atlantike qëndron në solidaritet me aleatin e saj Bullgarinë./BTA

Lexo edhe

Video