NATO po shqyrton dërgimin e forcave shtesë në Evropën Lindore

NATO po shqyrton dërgimin e forcave shtesë në Evropën Lindore

NATO mund të vendosë njësi shtesë luftarake në Evropën Lindore në përgjigje të akumulimit të njësive të forcave të armatosura ruse në kufirin me Ukrainën, deklaroi sot sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg.


“Ne po shqyrtojmë mundësinë e forcimit të mëtejshëm të pranisë sonë në Krahun Lindor të Aleancës, që mund të nënkuptojë vendosjen e grupeve luftarake shtesë të NATO-s”, tha Stoltenberg për media në Bruksel, përcjell Reuters.

NATO ka vendosur deri më tani rreth 4.000 trupa në batalione shumëkombëshe në Estoni, Lituani, Letoni dhe Poloni, me mbështetjen e njësive tankesh, mbrojtjes ajrore, inteligjencës dhe forcave të mbikëqyrjes, sipas agjencisë britanike.

Lexo edhe

Video