Nadal kalon raundin e parë, shpëton nga kaosi me Covid-19 për të avancuar në Wimbledon

Nadal kalon raundin e parë, shpëton nga kaosi me Covid-19 për të avancuar në Wimbledon

Rafael Nadal i shpëtoi një testi të vështirë të raundit të parë dhe kaosit me Covid-19, në gjysmën e tij të shortit, për të kaluar në raundin e dytë në Wimbledon.

Nadal, i cili ka fituar dy ndeshjet e para të Grand Slam-it kalendarik për herë të parë në karrierën e tij, mbijetoi dhe fitoi ndaj tenistit argjentinas, Francisco Cerúndolo, në sete 6-4, 6-3, 3-6, 6-4, në një përballje që zgjati 3 orë e 33 minuta.

Ai tani ka rekord prej 15 fitoreve dhe asnjë humbje në garat kryesore këtë sezon pasi fitoi Australian dhe French Opens për të rritur rekordin e tij të gjitha kohërave për meshkuj në 22 tituj të Grand Slam.


“Gjëja më e rëndësishme është se jam në ‘Wimbledon 2022’ dhe fitova ndeshjen e parë”, tha Nadal në fushë.

Nadal deri më tani i ka shpëtuar kaosit me Covid-19 në gjysmën e tij të shortit, që bëri që nën-kampionët e vitit të kaluar, Matteo Berrettini dhe Marin Cilic të tërhiqen nga shorti.

Nadal u hodh në short për të takuar Cilic, nën-kampionin e Wimbledon 2017 në rrugën e katërt, dhe Berrettinin në gjysmëfinale.

Tenistet çeke, Barbora Krejcikova dhe Marie Bouzkova u tërhoqën nga French Open pasi u infektuan me virusin Covid-19.

Lexo edhe

Video