Mundja ia siguron Shqipërisë medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022 – foto

Mundja ia siguron Shqipërisë medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022 – foto

Sporti i mundjes i ka dhuruar sot Shqipërisë medaljen e parë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022.

Edicioni i 19-të i Lojërave Mesdhetare që po zhvillohet në Algjeri e ka parë Shqipërinë duke siguruar medaljen e artë në sportin e mundjes përmes çeçenit të natyralizuar, Zelimkhan Abakarov.


Çeçeni i natyralizuar në shqiptarë, Zelimkhan Abakarov, është shpallur kampion në peshat 65 kg në stilin e lirë.

Abakarov bëri një ndeshje fantastike në finale, teksa e dominoi tërësisht sfidën kundër egjiptianit Yehia Hafez dhe triumfoi me rezultatin 11-0, duke marrë medaljen e arit, raporton “tch”.

Foton e Abakarov me medalje të arit e gjeni më poshtë.

Lexo edhe

Video