Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Muller dhe shtylla shpëtuan Bayern nga sulmi i guximshëm i Freiburg

Muller dhe shtylla shpëtuan Bayern nga sulmi i guximshëm i Freiburg

Disi papritur, në “Allianz Arena” në Munih, pamë sot një ndeshje dramatike midis Bayern dhe Freiburg, të cilën kampionët gjermanë megjithatë e fituan 2:1 (1:0).

Sidoqoftë, gjithçka shumë lehtë mund të ketë qenë ndryshe, pasi ekipi i Christian Straich sulmoi në pjesën më të madhe të pjesës së dytë në mot me borë.

Skuadra e Munihut, pas dy humbjeve radhazi në dy gara, arriti të kthehej në rrugën e fitores dhe tash ka katër pikë më shumë se Leipzig.

Bayern kaloi në epërsi në minutën e shtatë me një gol të Robert Lewandowski, pas asistimit të bukur nga Thomas Muller.

Bavarezët kishin disa mundësi të mira në vazhdimin e pjesës së parë, Serge Gnabri nuk i përdori ato dy herë, dhe Leroy Sana një herë.


Edhe Roland Salaj pati një rast të madh për mysafirët, por nuk arriti ta gjuante topin në rrjetë.

Në minutën e 62-të, trajneri i Freiburgut, Christian Straich, bëri një ndryshim të trefishtë dhe prezantoi lojtarët sulmues Temelman, Holler dhe Petersen.

Ishte Nils Petersen ai që arriti të barazojë rezultatin pas vetëm disa sekondash që hyri në lojë.

Bayern megjithatë shënoi golin e fitores në minutën e 75-të përmes Thomas Muller.

Mysafirët kishin rastin më të mirë për të shënuar në minutën e 91-të kur Nils Petersen goditi shtyllën.

Tabelës pas javës 16 i prin Bayern me 36 pikë, pasuar nga Leipzig me 32, Bayern Leverkusen dhe Borussia Dortmund me nga 29, etj.

Lexo edhe

Video

error: