Moti për sot dhe katër ditët e ardhshme

Moti për sot dhe katër ditët e ardhshme

Megjithëse java do të fillojë me mot të mirë dhe me temperatura të ngjashme me ato të ditëve të fundit, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës  (IHMK) njofton se gjatë ditëve në vijim do të ketë ulje të temperaturave, sidomos nga dita e marte. Sipas IHMK në viset malore do të ketë edhe reshje bore.


“Java fillon me mot të mirë dhe me temperatura të ngjashme me ditët e fundit. Në juglindje dhe lindje të vendit ka mundësi të ketë riga shiu. Nga dita e martë i gjithë vendi do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik. Kjo situatë nuk do të zgjasë por do të krijohen kushte për reshje shiu dhe bore në viset e ulëta dhe mesatare, kurse në viset e larta parashihen reshje bore. Temperaturat do të bien në mesditë deri në 5 gradë. Nga dita e mërkurë parashihen kushte tjera meteorologjike, sidomos në temperaturat e dy vlerave. Minimalet gjatë javës do të lëvizin ndërmjet -3 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-14 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i jugut dhe verilindjes me shpejtësi 1-8 m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Lexo edhe

Video