Moti për dy ditë, ekziston rreziku që në disa vende të bie breshër

Moti për dy ditë, ekziston rreziku që në disa vende të bie breshër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se pas këtyre temperaturave të larta të cilat mbretëruan mbi vendin tonë, moti do të pësojë ndryshime pothuaj në gjithë parametrat meteorologjik.


Sipas institutit, përpos rrezeve të diellit gjatë ditës parashihen vranësira të dendura të cilat do të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

“Ekziston rreziku që në disa vende të bie breshër. Kjo situatë parashihet për shkak se në fusha termike ditëve të fundit patëm temperatura të larta dhe këto ndryshime fizike që parashihen të ndodhin në Troposferë mund të jenë të shpejta  duke krijuar një mot me stuhi. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 27-31 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja e lehtë dhe lokalisht e fortë”, thuhet në njoftim.

Lexo edhe

Video

error: