Moti nesër dhe pasnesër

Moti nesër dhe pasnesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se më 25 dhe 26 maj, do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të cilat vende-vende mund të sjellin reshje të izoluara shiu.

Sipas njoftimit, në vise të larta parashihet të kemi inverzion në fushat termike gjë që temperaturat minimale atje përshihen të jenë më të larta se në viset e ulëta dhe mesatare, ndërsa temperaturat maksimale vazhdojnë të jenë më të ulëta si zakonisht.


“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet  12-15  gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-31 gradë Celsius.Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperendimit me shpejtësi 1-7m/s.

Indeksi UV do të jetë në vlerat e larta prandaj këshillohet që nga ora 10-17 të mos jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit. Reshje më të theksuar priten kah fundi i javës dhe fillimi i saj”, thuhet në njoftim.

Lexo edhe

Video