Moti javën e ardhshme në Kosovë

Moti javën e ardhshme në Kosovë

Java e ardhshme do të karakterizohet me mot relativisht të ngrohtë dhe me pak vranësira të cilat të martën dhe të mërkurën vende-vende do të sjellin reshje lokale.


Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-30 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-8m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Lexo edhe

Video